SATA18LA1
Login for pricing
In Stock:
10 available
StarTech.com 18in SATA to Left Angle SATA Serial ATA Cable - F/F
Category: SATA Cables
| SKU | SATA18LA1 |
|---|---|
| EAN | 0065030819640 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
Make a left-angled connection to your SATA drive, for installation in tight spaces
Constructed of only top quality materials and designed for optimum performance and reliability this 18" SATA cable is backed by our lifetime warranty.
As an alternative, StarTech.com also offers a SATA18RA1" text="18in Right Angle SATA cable (SATA18RA1), which provides the same simple installation as this left angled SATA cable, but allows the cable to connect to the SATA drive from the opposite direction.
The StarTech.com Advantage
- Backed by StarTech.com lifetime warranty, ensuring a dependable connection
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Weight | 14 g |
| Packaging data | |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 0.7 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 250 g |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 14 g |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com 18in SATA to Left Angle S...
Login for pricing
Bestseller
StarTech.com 12in 22 Pin SATA Power an...
Recommended
StarTech.com 20in Slimline SATA to SAT...
StarTech.com 18in Latching SATA to Rig...
Popular
StarTech.com 3 ft Shielded External eS...
StarTech.com 24in SATA Serial ATA Cable