LSATA18RA1
Login for pricing
In Stock:
10 available
StarTech.com 18in Latching SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable
Category: SATA Cables
| SKU | LSATA18RA1 |
|---|---|
| EAN | 0065030818889 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
A space-saving, latching right angle SATA hard drive cable, for installations in tight spaces.
The StarTech.com Advantage
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Connector gender | Male/Male |
| Cable type | SATA III |
| Cable length | 0.457 m |
| Connector 1 | SATA 7-pin |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 | SATA 7-pin |
| Connector 2 form factor | Right |
| Product colour | Red |
| Technical details | |
| Cable type | SATA III |
| Cable length | 0.457 m |
| Connector 1 | SATA 7-pin |
| Connector 2 | SATA 7-pin |
| Product colour | Red |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 255 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 84 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |
| Master (outer) case width | 334 mm |
| Master (outer) case length | 486 mm |
| Master (outer) case height | 216 mm |
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com 18in Latching SATA to Rig...
Login for pricing
Bestseller
StarTech.com 12in 22 Pin SATA Power an...
Recommended
StarTech.com 20in Slimline SATA to SAT...
Popular
StarTech.com 3 ft Shielded External eS...
StarTech.com 18in SATA to Left Angle S...
StarTech.com 24in SATA Serial ATA Cable