SATA24RA1
Category: SATA Cables
| SKU | SATA24RA1 |
|---|---|
| EAN | 0065030805360 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
Make a right-angled connection to your SATA drive, for installation in tight spaces
Constructed of only top quality materials and designed for optimum performance and reliability this 24" SATA cable is backed by our lifetime warranty.
As an alternative, StarTech.com also offers an SATA24LA1" text="24in Left Angle SATA cable (SATA24LA1), which provides the same simple installation as this right angled SATA cable, but allows the cable to connect to the SATA drive from the opposite direction.
The StarTech.com Advantage
- Backed by StarTech.com lifetime warranty, ensuring a dependable connection
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Connector gender | Female/Female |
| Cable type | SATA III |
| Cable length | 0.609 m |
| Connector 1 | SATA 7-pin |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 | SATA 7-pin |
| Connector 2 form factor | Right |
| Weight | 18 g |
| Product colour | Red |
| Certification | CE, REACH |
| Certificates | |
| Certification | CE, REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 14 mm |
| Package weight | 23 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Cable type | SATA III |
| Cable length | 0.609 m |
| Connector 1 | SATA 7-pin |
| Connector 2 | SATA 7-pin |
| Product colour | Red |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 18 g |
| Logistics data | |
You may also be interested in
| Product |
StarTech.com 24in SATA to Right Angle...
Login for pricing
Recommended
StarTech.com 18in Latching SATA to Rig...
Login for pricing
Popular
StarTech.com 3 ft Shielded External eS...
Bestseller
StarTech.com 18in SATA to Left Angle S...
StarTech.com 24in SATA Serial ATA Cable