SATA22PEXT
Login for pricing
In Stock: 36 available
StarTech.com 12in 22 Pin SATA Power and Data Extension Cable - 1ft SATA data power Extension - 12 inch SATA Extension
More Information
SKU SATA22PEXT
EAN 0065030845304
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
Extend SATA Power and Data Connections by up to 1ft
The StarTech.com Advantage
- Extend the reach of your SATA hard drive connection by up to 1ft
- Eliminates the need to bend or strain the cable to account for a lack of space
- Backed by a StarTech.com lifetime warranty
Features
Maximum data transfer rate6 Gbit/s
Connector genderMale/Female
Cable typeSATA I
Cable length0.35 m
Connector 1SATA 22-pin
Connector 1 form factorStraight
Connector 2SATA 7-pin + 15-pin
Connector 2 form factorStraight
Weight39 g
Product colourRed
CertificationCE, REACH
Certificates
CertificationCE, REACH
Compliance certificatesRoHS
Packaging data
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height10 mm
Package weight44 g
Technical details
Connector genderMale/Female
Cable typeSATA I
Cable length0.35 m
Connector 1SATA 22-pin
Connector 2SATA 7-pin + 15-pin
Product colourRed
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Weight39 g
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 12in 22 Pin SATA Power and Data Extension Cable StarTech.com 12in 22 Pin SATA Power an... Login for pricing
StarTech.com 20in Slimline SATA to SATA with LP4 Power Cable Adapter StarTech.com 20in Slimline SATA to SAT... Login for pricing