HP 766 300-ml Yellow DesignJet Ink Cartridge
SKU
P2V91A
- Make an impression with clear, easily readable drawings. Use Original HP Bright Office Inks to maximize the life of HP printheads and ensure HP warranty protection. Take advantage of free, convenient ink cartridge return and recycling.[1]
- Enterprise workgroups producing high-quality, professional color and black-and-white drawings.
- Ink cartridge
Category: Print Heads
| SKU | P2V91A |
|---|---|
| EAN | 0192018456969 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Enterprise workgroups producing high-quality, professional color and black-and-white drawings.
Make an impression with clear, easily readable drawings. Use Original HP Bright Office Inks to maximize the life of HP printheads and ensure HP warranty protection. Take advantage of free, convenient ink cartridge return and recycling.[1]
Make an impression with clear, easily readable drawings. Use Original HP Bright Office Inks to maximize the life of HP printheads and ensure HP warranty protection. Take advantage of free, convenient ink cartridge return and recycling.[1]
| Performance | |
|---|---|
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | Singapore |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP DesignJet XL 3600 Multifunction Printer |
| Weight & dimensions | |
| Width | 283 mm |
| Depth | 41 mm |
| Height | 118 mm |
| Weight | 450 g |
| Package width | 283 mm |
| Package depth | 41 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 510 g |
| Packaging data | |
| Package width | 283 mm |
| Package depth | 41 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 510 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 304.4 kg |
| Products per pallet | 510 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 304.4 kg (671 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 919.48 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 919.5 mm (40 x 48 x 36.2") |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 102 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Pallet gross width | 101.6 cm |
| Pallet gross length | 121.9 cm |
| Pallet gross height | 91.9 cm |
| Master (outer) case width | 298 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.81 kg |
| Master (outer) case length | 218 mm |
| Master (outer) case height | 132 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Technical details | |
| Box contents | Ink cartridge |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 304.4 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 510 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 304.4 kg (671 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 919.48 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 919.5 mm (40 x 48 x 36.2") |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 102 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 766 300-ml Yellow DesignJet Ink Car...
Login for pricing
|
Popular
HP 72 Matte Black and Yellow DesignJet...
Login for pricing
|
Hot Product
HP 72 130-ml Yellow DesignJet Ink Cart...
Login for pricing
|
HP 70 130-ml Magenta DesignJet Ink Car...
Login for pricing
|
Bestseller
HP 72 130-ml Magenta Ink Cartridge
Login for pricing
|
Recommended
HP 70 130-ml Yellow DesignJet Ink Cart...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P2V91A
|
C9384A
|
C9373A
|
C9453A
|
C9372A
|
C9454A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|





