HP 72 130-ml Yellow DesignJet Ink Cartridge
SKU
C9373A
- Reliable, trouble-free printing. Accurate, vivid, fast-drying prints. Time-saving supplies management and ordering[1] features. Original HP cartridges with Original HP inks help you present your professional best while keeping your productivity high.
- Ideal for professionals and workteams who print technical applications.
- Ink cartridge
Category: Print Heads
| SKU | C9373A |
|---|---|
| EAN | 0808736779821 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Ideal for professionals and workteams who print technical applications.
Reliable, trouble-free printing. Accurate, vivid, fast-drying prints. Time-saving supplies management and ordering[1] features. Original HP cartridges with Original HP inks help you present your professional best while keeping your productivity high.
Reliable, trouble-free printing. Accurate, vivid, fast-drying prints. Time-saving supplies management and ordering[1] features. Original HP cartridges with Original HP inks help you present your professional best while keeping your productivity high.
| Performance | |
|---|---|
| OEM code | C9373A |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | Singapore |
| Compatibility | HP DesignJet T610 Printer series, T620 Printer series, T770 Printer series, T1100 Printer series, T1200 Printer series, HP DesignJet T1200 HD Multifunction Printer, HP DesignJet T2300 eMFP, HP DesignJet T790 ePrinter series, HP DesignJet T1300 ePrinter series |
| Weight & dimensions | |
| Width | 202 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 129 mm |
| Weight | 191.86 g |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 129 mm |
| Package weight | 240 g |
| Packaging data | |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 129 mm |
| Package weight | 240 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 463 g |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet size (EU) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.28 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Technical details | |
| Box contents | Ink cartridge |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 463 g |
| OEM code | C9373A |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet size (EU) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1500 mm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HP 72 130-ml Yellow DesignJet Ink Cart...
Login for pricing
|
New
HP 72 Matte Black and Yellow DesignJet...
Login for pricing
|
HP 70 130-ml Magenta DesignJet Ink Car...
Login for pricing
|
Bestseller
HP 72 130-ml Magenta Ink Cartridge
Login for pricing
|
Recommended
HP 70 130-ml Yellow DesignJet Ink Cart...
Login for pricing
|
Popular
HP 70 130-ml Blue Ink Cartridge
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C9373A
|
C9384A
|
C9453A
|
C9372A
|
C9454A
|
C9458A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|





