HP 727 130-ml Cyan DesignJet Ink Cartridge
SKU
B3P19A
- HP 727 Designjet Ink Cartridges are designed together with your HP Designjet printer as an optimized printing system. Original HP inks can help reduce downtime and improve productivity. Crisp, fast-drying, smudge-resistant prints help you keep pace.
- Ideal for design and engineering teams producing high-quality, professional drawings.
- Ink cartridge
Category: Print Heads
| SKU | B3P19A |
|---|---|
| EAN | 0887111963741 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Ideal for design and engineering teams producing high-quality, professional drawings.
HP 727 Designjet Ink Cartridges are designed together with your HP Designjet printer as an optimized printing system. Original HP inks can help reduce downtime and improve productivity. Crisp, fast-drying, smudge-resistant prints help you keep pace.
HP 727 Designjet Ink Cartridges are designed together with your HP Designjet printer as an optimized printing system. Original HP inks can help reduce downtime and improve productivity. Crisp, fast-drying, smudge-resistant prints help you keep pace.
| Performance | |
|---|---|
| OEM code | B3P19A |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Cyan |
| Country of origin | Singapore |
| Compatibility | HP DesignJet T920 Printer series, HP DesignJet T1500 Printer series, HP DesignJet T930 Printer series, HP DesignJet T1530 Printer series, HP DesignJet T2530 Multifunction Printer series, HP Designjet T2500 eMFP |
| Weight & dimensions | |
| Width | 202 mm |
| Depth | 129 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 210 g |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 250 g |
| Packaging data | |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 250 g |
| Package type | Box |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 454 kg |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 454 kg (1000.9 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1501.1 mm (40 x 48 x 59.1") |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.2 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 454 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Technical details | |
| Box contents | Ink cartridge |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 454 kg |
| OEM code | B3P19A |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 454 kg (1000.9 lbs) |
| Pallet size (EU) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1501.1 mm (40 x 48 x 59.1") |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP 727 130-ml Cyan DesignJet Ink Cartr...
Login for pricing
|
New
HP 72 Matte Black and Yellow DesignJet...
Login for pricing
|
Hot Product
HP 72 130-ml Yellow DesignJet Ink Cart...
Login for pricing
|
HP 70 130-ml Magenta DesignJet Ink Car...
Login for pricing
|
Recommended
HP 72 130-ml Magenta Ink Cartridge
Login for pricing
|
Popular
HP 70 130-ml Yellow DesignJet Ink Cart...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B3P19A
|
C9384A
|
C9373A
|
C9453A
|
C9372A
|
C9454A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|





