HP 72 Magenta and Cyan Printhead
SKU
C9383A
- HP 72 Magenta and Cyan Printhead provides reliable, trouble-free printing. Get pinpoint accuracy at fast print speeds and time-saving supplies management features. Present your professional best while keeping your productivity high.
- Ideal for professionals and workteams who print technical applications.
- Printhead
Category: Print Heads
| SKU | C9383A |
|---|---|
| EAN | 0808736779609 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Ideal for professionals and workteams who print technical applications.
HP 72 Magenta and Cyan Printhead provides reliable, trouble-free printing. Get pinpoint accuracy at fast print speeds and time-saving supplies management features. Present your professional best while keeping your productivity high.
HP 72 Magenta and Cyan Printhead provides reliable, trouble-free printing. Get pinpoint accuracy at fast print speeds and time-saving supplies management features. Present your professional best while keeping your productivity high.
| Performance | |
|---|---|
| OEM code | C9383A |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Cyan, Magenta |
| Country of origin | Singapore |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP DesignJet T610 Printer series, T620 Printer series, T770 Printer series, T1100 Printer series, T1200 Printer series, HP DesignJet T1200 HD Multifunction Printer, HP DesignJet T2300 eMFP, HP DesignJet T790 ePrinter series, HP DesignJet T1300 ePrinter series |
| Weight & dimensions | |
| Width | 28 mm |
| Depth | 143 mm |
| Height | 132 mm |
| Weight | 66 g |
| Package width | 28 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 110 g |
| Packaging data | |
| Package width | 28 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 110 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 248 kg |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet size (EU) | 1219 x 1016 x 1325 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1325 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.85 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Technical details | |
| Box contents | Printhead |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3.9 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 248 kg |
| OEM code | C9383A |
| UNSPSC-code | 44103110 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Pallet size (EU) | 1219 x 1016 x 1325 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1325 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HP 72 Magenta and Cyan Printhead
Login for pricing
|
New
HP 72 Matte Black and Yellow DesignJet...
Login for pricing
|
Hot Product
HP 72 130-ml Yellow DesignJet Ink Cart...
Login for pricing
|
HP 70 130-ml Magenta DesignJet Ink Car...
Login for pricing
|
Bestseller
HP 72 130-ml Magenta Ink Cartridge
Login for pricing
|
Popular
HP 70 130-ml Yellow DesignJet Ink Cart...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C9383A
|
C9384A
|
C9373A
|
C9453A
|
C9372A
|
C9454A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|





