DYMO Large Return Address Labels - 25 x 54 mm - S0722520
SKU
S0722520
- Authentic DYMO large return address labels provide clear, legible text for accurate delivery of packages
- Direct thermal-printing eliminates messy and expensive ink or toner
- Easy-to-peel labels are easy to use for fast, precise labelling
- Packed in rolls so you can quickly print one LW label or hundreds with no waste
- Compatible with DYMO LabelWriter 450 and 550 Series & 4XL/5XL label makers; Labels are made in Belgium
- Paper labels are FSC certified; packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials
Category: Printer Labels
LabelWriter® Labels - Print one label or hundreds with ease and efficiency
Hassle-free labels for all your mailing, shipping and organizational needs
Label fast, mail smart and look sharp with DYMO LW Labels
Available in a variety of colors and sizes, DYMO® LW labels use a direct thermal printing process so you never have to bother with messy, expensive ink or toner. And because they are packaged in rolls, you can print one label or hundreds with ease – no sheet label jams, no layout hassle and no waste.
Hassle-free labels for all your mailing, shipping and organizational needs
Label fast, mail smart and look sharp with DYMO LW Labels
Available in a variety of colors and sizes, DYMO® LW labels use a direct thermal printing process so you never have to bother with messy, expensive ink or toner. And because they are packaged in rolls, you can print one label or hundreds with ease – no sheet label jams, no layout hassle and no waste.
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Adhesive type | Permanent |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | LabelWriter |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 5.4 cm |
| Label height | 2.5 cm |
| Weight | 159 g |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 500 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
DYMO Large Return Address Labels - 25...
Login for pricing
|
Recommended
Avery 947002 printer label White Non-a...
Login for pricing
|
Popular
DYMO Multi-Purpose Labels - 13 x 25 mm...
Login for pricing
|
New
Avery 35952 printer label Pink Self-ad...
Login for pricing
|
Avery 959035 printer label White Self-...
Login for pricing
|
Avery 35972 printer label Orange Self-...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0722520
|
947002
|
S0722530
|
35952
|
959035
|
35972
|
| Manufacturer |
DYMO
|
AVERY
|
DYMO
|
AVERY
|
AVERY
|
AVERY
|





