DYMO Multi-Purpose Labels - 13 x 25 mm - S0722530
SKU
S0722530
- Authentic multi-purpose DYMO labels provide clear, legible text: perfect for a wide variety of uses
- Direct thermal-printing eliminates messy and expensive ink or toner
- Easy-to-peel labels are easy to use for fast, precise labelling
- Packed in rolls so you can quickly print one LW label or hundreds with no waste
- Compatible with DYMO LabelWriter 450 and 550 Series & 4XL/5XL label makers; Labels are made in Belgium
- Paper labels are FSC certified; packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials
Category: Printer Labels
Multi-Purpose Labels
Hassle-free labels for all your mailing, shipping and organizational needs.
Hassle-free labels for all your mailing, shipping and organizational needs.
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Adhesive type | Removable |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | LabelWriter |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 1.3 cm |
| Label height | 2.5 cm |
| Weight | 91 g |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 1000 pc(s) |
| Labels per pack | 1000 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Popular
DYMO Multi-Purpose Labels - 13 x 25 mm...
Login for pricing
|
Bestseller
Avery 947002 printer label White Non-a...
Login for pricing
|
New
Avery 35952 printer label Pink Self-ad...
Login for pricing
|
Avery 35972 printer label Orange Self-...
Login for pricing
|
Avery 35977 printer label Orange Self-...
Login for pricing
|
Recommended
Avery 35999 printer label Yellow Self-...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0722530
|
947002
|
35952
|
35972
|
35977
|
35999
|
| Manufacturer |
DYMO
|
AVERY
|
AVERY
|
AVERY
|
AVERY
|
AVERY
|





