DYMO LabelWriter™ Durable Labels - 104 x 159mm
SKU
2112287
- Tough indoor/outdoor labels designed for use in warehouses, chemical storage, floor markers and equipment
- Industrial-strength adhesive sticks to a variety of surfaces including metal tread plate, textured PVC, wood and glass
- Protective coating prevents peeling from moisture, alcohol and common cleaners; withstands moisture and temperatures from 18 C to 50 C
- Direct thermal-printing technology prints without expensive ink or toner
- Compatible with DYMO LabelWriter label makers (not recommended for use with the LabelWriter 450 Duo)
- Dymo LabelWriter packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials and the paper labels are FSC certified
Category: Printer Labels
Print one label or hundreds with ease and efficiency
Labels that last on demanding surfaces.
It takes a tough label to resist peeling and abrasion. DYMO LW Durable labels last on demanding surfaces to work overtime in tough conditions.
When confronted with challenging surfaces, use a label that’s tougher and lasts longer than paper labels. DYMO LW Durable labels feature industrial-strength adhesive and a rugged coating that resists peeling and abrasion due to moisture and solvents. Dymo LW Durable labels are perfect for break rooms, basements, garages, classrooms and more.
Labels that last on demanding surfaces.
It takes a tough label to resist peeling and abrasion. DYMO LW Durable labels last on demanding surfaces to work overtime in tough conditions.
When confronted with challenging surfaces, use a label that’s tougher and lasts longer than paper labels. DYMO LW Durable labels feature industrial-strength adhesive and a rugged coating that resists peeling and abrasion due to moisture and solvents. Dymo LW Durable labels are perfect for break rooms, basements, garages, classrooms and more.
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 50 °C |
| Purpose | Universal |
| Adhesive type | Permanent |
| Oil-resistant | Yes |
| Tear-proof | Yes |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 10.4 cm |
| Label height | 15.9 cm |
| Weight | 570 g |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 1 |
| Labels per roll | 200 pc(s) |
| Labels per pack | 200 pc(s) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -18 - 50 °C |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Popular
DYMO LabelWriter™ Durable Labels - 104...
Login for pricing
|
New
Avery 959089 printer label White Self-...
Login for pricing
|
Avery 959090 printer label White Self-...
Login for pricing
|
Bestseller
DYMO Standard Address Labels - 28 x 89...
Login for pricing
|
Hot Product
DYMO LW Value Pack - Shipping / Name B...
Login for pricing
|
Recommended
DYMO LW Value Pack - Large Address Lab...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2112287
|
959089
|
959090
|
S0722360
|
2093092
|
2093093
|
| Manufacturer |
DYMO
|
AVERY
|
AVERY
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|





