DYMO Standard Address Labels - 28 x 89 mm - 24 Roll - S0722360
SKU
S0722360
- Authentic DYMO address labels make mailing letters and packages easy
- Direct thermal-printing eliminates messy and expensive ink or toner
- Easy-to-peel labels are easy to use for fast, precise labelling
- Packed in rolls so you can quickly print one LW label or hundreds with no waste
- Compatible with DYMO LabelWriter 450 and 550 Series & 4XL/5XL label makers; Labels are made in Belgium
- Paper labels are FSC certified; packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials
Category: Printer Labels
LW Standard labels
Hassle-free labels for all your mailing, shipping and organizational needs.
Hassle-free labels for all your mailing, shipping and organizational needs.
| Features | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Adhesive type | Permanent |
| Material | Paper |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | LabelWriter |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 8.9 cm |
| Label height | 2.8 cm |
| Weight | 1.51 kg |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 24 |
| Labels per roll | 130 pc(s) |
| Labels per pack | 3120 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
DYMO Standard Address Labels - 28 x 89...
Login for pricing
|
New
Avery 959089 printer label White Self-...
Login for pricing
|
Avery 959090 printer label White Self-...
Login for pricing
|
Popular
DYMO Shipping / Name Badge Labels - 54...
Login for pricing
|
Recommended
DYMO LW Value Pack - Large Address Lab...
Login for pricing
|
DYMO ® D1® Multi Pack - 12mm x 7m - Bl...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0722360
|
959089
|
959090
|
S0722420
|
2093093
|
2093097
|
| Manufacturer |
DYMO
|
AVERY
|
AVERY
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|





