DELL Pro P P2726DEV computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black, Silver
- 27" LCD IPS
- Quad HD, 16:9, 2560 x 1440
- 100Hz, 5ms, 350cd/m2
- USB Hub, USB PD (90W), WebCam

Next generation collaboration experience for open workspaces
See every detail, even in low light
The Sony Starvis 5MP sensor ensures professional-grade video clarity, while the QHD camera with HDR delivers balanced exposure, so you always look your best during virtual meetings.
Spotlight's on you
AI Auto Framing keeps you center-framed even as you move and shift, so the focus is always on you.

Effortless collaboration with secure access
Seamless platform compatibility
Certified for Microsoft Teams and Zoom, this monitor ensures reliable performance for all your virtual meetings.
Built-in privacy and security
With Windows Hello sign-in and a mechanical tilt and shutter, stay in control of your privacy while enjoying secure, password-free access for a seamless and worry-free collaboration experience.

Single-cable solution
Transmit video, data, Ethernet, and up to 90W power delivery all at once with USB-C.

Pop-out quick access ports
Easily connect or charge devices with a USB-C (up to 15W charging) and a USB Type-A connection.

Extensive connectivity
Connect all your accessories with ease using a wide variety of ports, including an RJ45 port for reliable Ethernet connectivity.

Work seamlessly
Daisy chain multiple monitors for efficient multitasking.

Works with devices on macOS®
Tested with devices on macOS, this USB-C monitor is ready-to-work with Mac® devices. Requires USB-C or HDMI connectivity. Daisy chaining multiple displays via a single cable requires Thunderbolt connectivity. Please check your device for compatibility, as select M-series chips may not support some features. Install Dell Display and Peripheral Manager application to customise advance settings.

Enhanced eye comfort
TÜV 4-star certified monitor for eye comfort reduces eye fatigue while you work.
Reduces blue light
This monitor features hardware low blue light technology, reducing harmful blue light emissions to ≤35% for all day eye comfort without sacrificing color.
Refresh rate
100Hz refresh rate reduces flicker, enabling smoother scrolling and motion.
Vivid colors
Wide color coverage with up to 16.7m displayable colors and 99% sRGB ensures sharp and vivid visuals.

Colour consistency
Consistent, vibrant colours across wide viewing angles enabled by In-Plane Switching (IPS) technology.

Exceptional contrast
1500:1 contrast ratio for deeper blacks and brighter whites.

Tilt
Adjustment from -5°/+21°

Swivel
Bi-directional adjustment up to 45°

Pivot
Bi-directional adjustment up to 90°

Height
Adjustability up to 150mm

Dell Display and Peripheral Manager
Experience Dell’s singular, innovative application to optimise the performance of your entire Dell PC workspace.
Maximise productivity
Easy Arrange tiles apps across screens with pre-set partitions and customises up to five windows, enhancing multitasking. Easy Arrange Memory saves and restores app profiles manually, on schedule, or at start-up.
Customise your views
Work comfortably, day or night. Automate your brightness and contrast settings to match your schedule.
More manageable
Save time and boost IT efficiency with the Dell Device Management Console to manage your Dell peripheral fleet at scale, from a single cloud-based console. Discover expanded Command Line Interface features from Dell Display and Peripheral Manager.
Environmentally forward thinking
Intentional design in every part
At the heart of our design is a commitment to sustainability. That's why our monitor helps reduce waste with a design made from recycled materials with up to 95% post-consumer recycled plastic, 100% recycled aluminium, 50% recycled steel, and 20% recycled glass.
Environmental standards
This monitor is certified ENERGY STAR®, registered EPEAT Gold with Climate+ and carries the latest TCO Certification and is TCO Certified Edge, ensuring the use of safer materials, renewable energy use, and extended product life.
Seamlessly modernise your tech
We can help you responsibly and securely retire your legacy IT equipment, regardless of brand, while addressing your sustainability goals.
Packaging with purpose
This monitor ships in a box made from 100% recycled or renewable materials. We are reducing paper usage in monitors packaging, which is the equivalent to saving 790 trees annually.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Response time | 8 ms |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Viewable size diagonal | 68.5 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 151 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 100 Hz |
| HD type | Quad HD |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 1024 (SXGA), 1600 x 900, 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440 |
| Supported video modes | 1080p, 480p, 576p, 720p |
| Pixel density | 109 ppi |
| Backlight type | Edge LED |
| Surface hardness | 3H |
| Response time (fast) | 5 ms |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | Yes |
| Megapixel (approx.) | 4 MP |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black, Silver |
| Feet colour | Silver |
| Certification | Teams, Zoom |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB upstream port type | USB Type-C, USB Type-B |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone out | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| HDCP version | 1.4 |
| DisplayPort out quantity | 1 |
| DisplayPort out version | 1.4 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| Height adjustment | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pivot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 190 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 20.9 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 2.5 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Non-operating altitude | 5000 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 612.3 mm |
| Depth (with stand) | 192.3 mm |
| Height (with stand) | 567.8 mm |
| Bezel width (side) | 7.8 mm |
| Bezel width (top) | 7.8 mm |
| Bezel width (bottom) | 1.7 cm |
| Width (without stand) | 612.3 mm |
| Height (without stand) | 392.6 mm |
| Depth (without stand) | 60.1 mm |
| Weight (with stand) | 6.54 kg |
| Weight (without stand) | 4.96 kg |
| Package weight | 9.7 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 9.7 kg |
| Stand included | Yes |
| Cables included | Power, DisplayPort, USB Type-A to USB Type-B, USB Type-C to USB Type-C |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | Power, DisplayPort, USB Type-A to USB Type-B, USB Type-C to USB Type-C |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Doesn't contain | PVC/BFR, Arsenic, Mercury |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Doesn't contain | PVC/BFR, Arsenic, Mercury |
| Compliance certificates | RoHS |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 6.54 kg |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Other features | |
| Certification | Teams, Zoom |
| Compliance certificates | RoHS |
| Power consumption (max) | 190 W |
| Width (without stand) | 612.3 mm |
| Height (without stand) | 392.6 mm |
| HDMI | Yes |
| Depth (without stand) | 60.1 mm |
| Surface hardness | 3H |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Ethernet LAN | Yes |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Front bezel colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | Teams, Zoom |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
DELL Pro P P2726DEV computer monitor 6...
Login for pricing
|
Bestseller
HP P34hc G4 WQHD USB-C Curved Monitor
Login for pricing
|
AOC AG275QXR computer monitor 68.6 cm...
Login for pricing
|
New
HP E-Series E27k G5 4K USB-C Monitor
Login for pricing
|
Popular
HP E32k G5 4K USB-C Monitor
Login for pricing
|
Hot Product
Philips 5000 series 27B1U5601H/75 comp...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P2726DEV
|
21Y56AA
|
AG275QXR
|
6N4C4AA
|
6N4D6AA
|
27B1U5601H/75
|
| Manufacturer |
DELL
|
HP
|
AOC
|
HP
|
HP
|
Philips
|
| Display diagonal |
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
23" and more
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
White
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Market positioning |
Business
|
Business
|
Gaming
|
Business
|
Business
|
Business
|
| Display technology |
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
21:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|





