DELL 450-BFVF power adapter/inverter Indoor 165 W Black
SKU
450-BFVF
Category: Power Adapters & Inverters
| SKU | 450-BFVF |
|---|---|
| EAN | 0884116690016 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | Y |
Stop lugging your AC adapter back and forth between home and office. Get a second AC adapter for your notebook and keep one in the office and one for home or travel.
The 165-Watt AC Adapter from Dell™ is specially designed to meet the power needs of your Dell™ laptop. Packed with of 165-Watt power, this adapter enables you to simultaneously operate your system and charge its battery from electrical power outlets. It comes bundled with 1meter power cord.
The 165-Watt AC Adapter from Dell™ is specially designed to meet the power needs of your Dell™ laptop. Packed with of 165-Watt power, this adapter enables you to simultaneously operate your system and charge its battery from electrical power outlets. It comes bundled with 1meter power cord.
| Features | |
|---|---|
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Output power | 165 W |
| Output voltage | 28 V |
| Output current | 5.893 A |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compatibility | Dell Pro Max 16 Plus MB16250 Dell Pro Max 16 Premium MA16250 Dell Pro Max 18 Plus MB18250 Precision 5680 Precision 5690 |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Output power | 165 W |
| Output voltage | 28 V |
| Output current | 5.893 A |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Compatibility | Dell Pro Max 16 Plus MB16250 Dell Pro Max 16 Premium MA16250 Dell Pro Max 18 Plus MB18250 Precision 5680 Precision 5690 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 450 g |
| Width | 66 mm |
| Depth | 22 mm |
| Height | 136 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
DELL 450-BFVF power adapter/inverter I...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com Universal DC Power Adapte...
Login for pricing
|
New
HP Zbook 230W Slim Smart 4.5mm AC Adap...
Login for pricing
|
Bestseller
HP 110W USB-C Laptop Charger
Login for pricing
|
Logitech Rally Ultra-HD ConferenceCam
Login for pricing
|
Popular
HP Officejet Mobile Printer Car Adapte...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
450-BFVF
|
ITB20D3250
|
6E6M1AA
|
8B3Y2UT
|
993-001942
|
CZ274A
|
| Manufacturer |
DELL
|
StarTech.com
|
HP
|
HP
|
LOGITECH
|
HP
|
| Power supply type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|
| Purpose |
Notebook
|
Universal
|
Notebook
|
Notebook
|
Video conferencing system
|
Printer
|





