Atdec TH-VWP-160 mounting kit
SKU
TH-VWP-160
Category: Mounting Kits
| SKU | TH-VWP-160 |
|---|---|
| EAN | 0881493008311 |
| Manufacturer | ATDEC |
| Availability | Y |
The Telehook TH-VWP-160 is a 160cm wall plate for use with the Telehook Universal Video Wall Mount. A complete solution can be configured via the use of a combination of bracket sets (TH-VWV), 100cm (TH-VWP-100) wall plates and 160cm (TH-VWP-160) wall plates.
The Telehook Universal Video Wall Mounting System is an industry leading modular, interchangeable and upgradeable product range that supports a wide variety of video wall configurations; from a modest 2x2 configuration all the way up to 12x12 and beyond. It incorporates a range of high end features that offer high security, time saving and easy installation, and clever adjustment options. Post-installation horizontal adjustment, screen leveling and wall leveling all assist in making the installation process quicker and easier.
The Telehook Universal Video Wall Mounting System is an industry leading modular, interchangeable and upgradeable product range that supports a wide variety of video wall configurations; from a modest 2x2 configuration all the way up to 12x12 and beyond. It incorporates a range of high end features that offer high security, time saving and easy installation, and clever adjustment options. Post-installation horizontal adjustment, screen leveling and wall leveling all assist in making the installation process quicker and easier.
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 165 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 5.82 kg |
| Width | 150 mm |
| Depth | 1690 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 1710 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 12.6 kg |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Atdec TH-VWP-160 mounting kit
Login for pricing
|
Bestseller
Atdec AD-AC-PS mounting kit
Login for pricing
|
Shure A900-PM-3/8IN mounting kit Black...
Login for pricing
|
Hot Product
APC NetShelter Zero U Accessory Mounti...
Login for pricing
|
Popular
Allied Telesis AT-RKMT-J15 Grey
Login for pricing
|
New
Cisco Aironet Outdoor Access Point Piv...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TH-VWP-160
|
AD-AC-PS
|
A900-PM-3/8IN
|
AR7711
|
AT-RKMT-J15
|
AIR-ACC1530-PMK2=
|
| Manufacturer |
ATDEC
|
ATDEC
|
Shure
|
APC
|
ALLIED TELESIS
|
Cisco
|





