Heckler Design H753-BG mounting kit Grey Steel
SKU
H753-BG
Category: Mounting Kits
| SKU | H753-BG |
|---|---|
| EAN | 0757350577040 |
| Manufacturer | Heckler |
| Availability | Y |
When mounted outside your meeting spaces, the iPad 10th generation creates an impressive and modern room scheduler with all the power and capabilities of iPadOS.
Side mount or front mount.
Heckler Scheduler Mount is available in both Front Mount and Side Mount variations. Side Mount is a great choice when your glass is set back from the front face of your mullion, while Front Mount is great when your glass is flush to your mullions.
Clean backside.
Scheduler Mounts for iPad are designed to look great from outside and inside your meeting rooms.
B.Y.O.P.O.E.
With its room secure compartment, you are free to select and install your favorite PoE adapter (sold seperately). Adapters up to 5 inches long, 3 inches wide, and 1 inch thick are compatible. The aluminum walls of the compartment will dissipate the heat created by your power adapter and iPad mini.
Side mount or front mount.
Heckler Scheduler Mount is available in both Front Mount and Side Mount variations. Side Mount is a great choice when your glass is set back from the front face of your mullion, while Front Mount is great when your glass is flush to your mullions.
Clean backside.
Scheduler Mounts for iPad are designed to look great from outside and inside your meeting rooms.
B.Y.O.P.O.E.
With its room secure compartment, you are free to select and install your favorite PoE adapter (sold seperately). Adapters up to 5 inches long, 3 inches wide, and 1 inch thick are compatible. The aluminum walls of the compartment will dissipate the heat created by your power adapter and iPad mini.
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Steel |
| Product colour | Grey |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.2 kg |
| Width | 284 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height | 64 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 218 mm |
| Package height | 41 mm |
| Package weight | 1.7 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Heckler Design H753-BG mounting kit Gr...
Login for pricing
|
Bestseller
Atdec AD-AC-PS mounting kit
Login for pricing
|
Hot Product
SonicWall TZ470/TZ370/TZ270 RACKMOUNT...
Login for pricing
|
New
Nvidia 930-9NRKT-00JG-000 mounting kit
Login for pricing
|
Popular
APC SmartUPS/SmartUPS RT 2 Post Rail K...
Login for pricing
|
Cisco CS-BAR-MOUNT= mounting kit Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
H753-BG
|
AD-AC-PS
|
02-SSC-3113
|
930-9NRKT-00JG-000
|
AP9625
|
CS-BAR-MOUNT=
|
| Manufacturer |
Heckler
|
ATDEC
|
SONICWALL
|
NVIDIA
|
APC
|
Cisco
|





