HB30C3A1GEA
Login for pricing
In Stock:
16 available
- Compact, lightweight housing with a small-footprint design for travel or desktop placement
- Backward compatibility lets you save money by connecting your existing USB 2.0 and 1.x devices
- Offers plug-and-play installation, and supports hot-swapping or hot-plugging
Category: Network Cards
Turn a USB Type-C port on your laptop into three USB Type-A ports (5Gbps) and one GbE port
Easily connect to your network and peripherals through USB-C
Merges two vital port types into one stylish hub
The stylish USB hub features an attractive white finish.
Rugged, portable, and bus powered
Built-in cable eliminates aggravation
The HB30C3A1GEA is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A hub ports quantity | 3 |
| USB ports quantity | 3 |
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Full duplex | Yes |
| Network | |
| Chipset | VIA/VLI - VL812, Realtek - RTL8153 |
| VLAN tagging | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Jumbo frames | 9000 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Auto MDIX IEEE | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Design | |
| Internal | No |
| Product colour | White |
| Certification | CE, FCC |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| System requirements | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 13.0 Ventura |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 41 mm |
| Depth | 78 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 36 g |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 102 g |
| Packaging data | |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 102 g |
| Performance | |
| UASP support | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Auto MDIX IEEE | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Cable length | 0.095 m |
| Auto-negotiation | Yes |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| Other features | |
| UASP support | Yes |
| Jumbo frames | 9000 |
| Housing material | Plastic |
| Flow control support | Yes |
| Cable length | 0.095 m |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 530 mm |
| Master (outer) case height | 310 mm |