CBMZT10B
Login for pricing
In Stock: 14 available
StarTech.com 10"(25cm) Cable Ties - 1/8"(4mm) wide, 2-5/8"(68mm) Bundle Diameter, 50lb(22kg) Tensile Strength, Nylon Self Locking Zip Ties w/ Curved Tip - 94V-2/UL Listed, 100 Pack - Black(CBMZT10B)
  • 100-PACK OF CABLE TIES: Keep cables organized with 10" (25 cm) Black zip ties for 2.67" (68 mm) bundle diameter with Curved Tip; Tool-less installation; UL File Number: E97527
  • MULTI-LENGTH: Available in 4" (10 cm) for 0.86" (22 mm) bundle diameter / 6" (15 cm) for 1.53" (39 mm) bundle diameter / 8" (20 cm) for 2.16" (55 mm) bundle diameter / Black or White
  • RELIABLE SAFETY: 94V-2 Flammability Rating / UL Approved / CE / Lloyd's Register Certified / RoHS / TAA Compliant
More Information
SKU CBMZT10B
EAN 0065030890649
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
100 Pack | Extra Large | 10" 254 mm | Black | Nylon 66 |94V-2 Fire & UL Rated | TAA | UL
Keep Cables Organized
These plastic electrical cable wraps are 10" (25 cm) in length securing cable bundles up to 2.67" (68 mm) in diameter. They're quick and easy to install or remove, with adjustable tension and a basic one-piece design -- perfect for organizing network cables, power cables, or other cables at your home or office workstation.
Industrial Strength
Available in Different Lengths and Colors
100-pack - 4" (10 cm) Black Cable Ties (CBMZT4B)
100-pack - 4" (10 cm) White Cable Ties (CBMZT4N)
1000-pack - 4" (10 cm) Black Cable Ties (CBMZT4BK)
1000-pack - 4" (10 cm) White Cable Ties (CBMZT4NK)
100-pack - 6" (15 cm) Black Cable Ties (CBMZT6B)
100-pack - 6" (15 cm) White Cable Ties (CBMZT6N)
1000-pack - 6" (15 cm) Black Cable Ties (CBMZT6BK)
1000-pack - 6" (15 cm) White Cable Ties (CBMZT6NK)
100-pack - 8" (20 cm) Black Cable Ties (CBMZT8B)
100-pack - 8" (20 cm) White Cable Ties (CBMZT8N)
1000-pack - 8" (20 cm) Black Cable Ties (CBMZT8BK)
1000-pack - 8" (20 cm) White Cable Ties (CBMZT8NK)
100-pack - 10" (25 cm) Black Cable Ties (CBMZT10B)
100-pack - 10" (25 cm) White Cable Ties (CBMZT10N)
1000-pack - 10" (25 cm) Black Cable Ties (CBMZT10BK)
1000-pack - 10" (25 cm) White Cable Ties (CBMZT10NK)
The StarTech.com Advantage
Features
TypeReleasable cable tie
Maximum bundle diameter6.8 cm
Identification tagNo
UL 94 flammability standardV2
MaterialNylon, Plastic
Product colourBlack
Operating temperature (T-T)-40 - 85 °C
Technical details
Harmonized System (HS) code39239000
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Package width360 mm
Package height30 mm
Package depth135 mm
Package weight192 g
Width250 mm
Length50 mm
Height10 mm
Weight1.8 g
Packaging content
Quantity per pack100 pc(s)
Logistics data
Master (outer) case width446 mm
Master (outer) case length371 mm
Master (outer) case height433 mm
Products per master (outer) case120 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 10"(25cm) Cable Ties - 1/8"(4mm) wide, 2-5/8"(68mm) Bundle Diameter, 50lb(22kg) Tensile Strength, Nylon Self Locking Zip Ties w/ Curved Tip - 94V-2/UL Listed, 100 Pack - Black
Hot Product
StarTech.com 10"(25cm) Cable Ties... Login for pricing
Bestseller
StarTech.com 50ft Hook and Loop Roll -... Login for pricing
StarTech.com 6"(15cm) Reusable Cable Ties - 1/4"(7mm) wide, 1-3/8"(35mm) Bundle Dia. 50lb(22kg) Tensile Strength, Releasable Nylon Ties, Indoor/Outdoor, 94V-2/UL Listed, 100 Pack - Black StarTech.com 6"(15cm) Reusable Ca... Login for pricing
StarTech.com 5"(12cm) Reusable Cable Ties - 1/4"(7mm) wide, 1-1/8"(30mm) Bundle Dia. 50lb(22kg) Tensile Strength, Releasable Nylon Ties, Indoor/Outdoor, 94V-2/UL Listed, 100 Pack - White StarTech.com 5"(12cm) Reusable Ca... Login for pricing