Samsung LS24D600UEEXXY computer monitor 61 cm (24") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black
SKU
LS24D600UEEXXY
Login for pricing
In Stock: 159 available
24" ViewFinity S6 S60UD QHD Monitor
More Information
SKU LS24D600UEEXXY
EAN 8806097337034
Manufacturer Samsung
Availability Y
PDF URLs View PDF
Savour smooth visuals and performance
QHD resolution with 100Hz refresh rate
Visual excellence that professionals demand. QHD (2560x1440) resolution and 100Hz refresh rate resolution work together to reveal hidden details through high pixel density, while reducing lag and motion blur. Dive into intricate designs, complex diagrams and dynamic video content with a smooth workflow.1
Enhanced realism through more colour
1.07 billion colours with HDR10
Effortless and instant setup
Easy Setup Stand
View with enhanced versatility
Ergonomic Design
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)99%
Display diagonal61 cm (24")
Response time5 ms
Display resolution2560 x 1440 pixels
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
HD typeQuad HD
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Performance
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Adaptive pictureYes
Design
Market positioningOffice
Product colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outYes
HDMIYes
Built-in KVM switchYes
HDCP version2.2
DisplayPort out quantity1
DisplayPort out version1.4
Ethernet LANYes
Network
Ethernet LANYes
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Cable lock slotNo
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-2 - 25°
Height adjustmentYes
Pivot angle-92 - 92°
PivotYes
Picture-in-PictureYes
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)160 W
Power consumption (typical)30 W
Power consumption (off)0.3 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width (with stand)540.7 mm
Depth (with stand)220 mm
Height (with stand)535.9 mm
Width (without stand)540.7 mm
Height (without stand)327.2 mm
Depth (without stand)41.7 mm
Weight (with stand)5.4 kg
Weight (without stand)2.9 kg
Package width626 mm
Package depth484 mm
Package height171 mm
Package weight8.1 kg
Packaging data
Package width626 mm
Package depth484 mm
Package height171 mm
Package weight8.1 kg
Sustainability
Sustainability certificatesEPEAT Gold, TCO
Technical details
Power supply typeInternal
Weight (with stand)5.4 kg
TouchscreenNo
Other features
Adaptive pictureYes
Power consumption (max)160 W
Width (without stand)540.7 mm
Height (without stand)327.2 mm
HDMIYes
Depth (without stand)41.7 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung LS24D600UEEXXY computer monitor 61 cm (24") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black Samsung LS24D600UEEXXY computer monito... Login for pricing