Lenovo 4XC7A62582 network card Internal Ethernet 25000 Mbit/s
SKU
4XC7A62582
Login for pricing
In Stock:
1 available
ThinkSystem Mellanox ConnectX-6 Lx 10/25GbE SFP28 2-Port OCP
Category: Network Cards
| SKU | 4XC7A62582 |
|---|---|
| EAN | 0889488542628 |
| Manufacturer | LENOVO |
| Availability | Y |
The ThinkSystem Mellanox ConnectX-6 Lx 10/25GbE SFP28 Ethernet Adapters are high performance 25Gb Ethernet network adapters that offer multiple network offloads including RoCE v2, NVMe over Ethernet and Open vSwitch.
This product guide provides essential presales information to understand the adapter and its key features, specifications, and compatibility. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the ConnectX-6 Lx adapters and consider their use in IT solutions.
This product guide provides essential presales information to understand the adapter and its key features, specifications, and compatibility. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the ConnectX-6 Lx adapters and consider their use in IT solutions.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 4.0 |
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Ethernet |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP28 |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Network | |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1Qaz, IEEE 802.1Qbb, IEEE 802.1Qbg, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3az, IEEE 802.3by |
| Design | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Certification | CB / cTUVus / CE FCC / VCCI / ICES / RCM RoHS |
| Component for | Server |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 76 mm |
| Depth | 115 mm |
| Certificates | |
| Certification | CB / cTUVus / CE FCC / VCCI / ICES / RCM RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lenovo 4XC7A62582 network card Interna...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Dual Port 10G PCIe Networ...
Login for pricing
|
New
QNAP QXG-25G2SF-CX6 network card Inter...
Login for pricing
|
Recommended
QNAP QXG-10G2T-X710 network card Inter...
Login for pricing
|
Bestseller
Eaton NETWORK-M3 network card Internal...
Login for pricing
|
Lenovo AUKP Internal Ethernet 10000 Mb...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4XC7A62582
|
ST10GPEXNDPI
|
QXG-25G2SF-CX6
|
QXG-10G2T-X710
|
NETWORK-M3
|
7ZT7A00496
|
| Manufacturer |
LENOVO
|
StarTech.com
|
QNAP
|
QNAP
|
EATON
|
LENOVO
|
| Interface |
Ethernet
|
Ethernet
|
Fiber
|
Ethernet
|
Ethernet
|
Ethernet
|
| Internal |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Host interface |
PCI Express
|
PCI Express
|
PCI Express
|
PCI Express
|
MiniSlot
|
PCI Express
|





