Lenovo 4X41L51716 laptop case 35.6 cm (14") Sleeve case Black
SKU
4X41L51716
- Stylish design with classic ThinkPad accents
- Slim and lightweight for effortless carrying
- Small enough to pack into larger bags when commuting
- Comes in two sizes tailor made for ThinkPad systems
- Easy-open magnetic closure that keeps your laptop safe
- Additional front pocket for accessories like a mouse, phone, etc
- Dedicated RFID blocking pocket to keep your personal information secure
- Built with eco-friendly materials
Category: Laptop Cases
| SKU | 4X41L51716 |
|---|---|
| EAN | 0195892083306 |
| Manufacturer | LENOVO |
| Availability | Y |
Sporting the classic ThinkPad design, the ThinkPad Professional Sleeve comes in both 13” and 14” sizes to deliver a tailored fit for your laptop. It's engineered to make commutes effortless, too. With an easy-access front pocket, you can easily store your phone, cables, and accessories. Plus, with the vegan leather, recycled plastic, and bamboo fiber construction—you’ll feel good, too.
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Faux leather, Nylon, Plastic |
| Quantity | 1 |
| Compatibility | ThinkPad |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Made with recycled materials | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Weight & dimensions | |
| Width | 380 mm |
| Depth | 8 mm |
| Height | 275 mm |
| Weight | 382.5 g |
| Package width | 380 mm |
| Package depth | 8 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package weight | 432.5 g |
| Design | |
| Case type | Sleeve case |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Faux leather, Nylon, Plastic |
| Compatibility | ThinkPad |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Front pocket | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 380 mm |
| Package depth | 8 mm |
| Package height | 275 mm |
| Package weight | 432.5 g |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Lenovo 4X41L51716 laptop case 35.6 cm...
Login for pricing
|
Targus TSS847AU laptop case 30.5 cm (1...
Login for pricing
|
Targus Orbus 4.0 31.8 cm (12.5")...
Login for pricing
|
Bestseller
STM Ace Always On Cargo 30.5 cm (12&qu...
Login for pricing
|
Hot Product
Lenovo 4X40N18009 laptop case 35.6 cm...
Login for pricing
|
New
STM Myth 38.1 cm (15") Sleeve cas...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4X41L51716
|
TSS847AU
|
TBD02204AU
|
STM-117-176K-01
|
4X40N18009
|
STM-114-184P-01
|
| Manufacturer |
LENOVO
|
TARGUS
|
TARGUS
|
STM
|
LENOVO
|
STM
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
EVA (Ethylene Vinyl Acetate)
|
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
| Maximum screen size |
13" to 14"
|
11" to 12"
|
12" to 13"
|
11" to 12"
|
13" to 14"
|
14" to 15"
|
| Brand compatibility |
Lenovo
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Lenovo
|
Any brand
|
| Case type |
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Hardshell case
|
Briefcase
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





