Lenovo 4X41A30365 laptop case 39.6 cm (15.6") Toploader bag Black
SKU
4X41A30365
- Eco-friendly: 100% recycled exterior, equivalent to over 8 plastic bottles
- Dedicated, separate laptop compartment
- Large storage area for documents and power adapters
- Front zip pocket keeps smaller accessories organized
- Front quick-stash pocket for mobile phone or passport
- Easy-grip zippers, comfortable carry handle, and luggage strap
Category: Laptop Cases
| SKU | 4X41A30365 |
|---|---|
| EAN | 0195235991183 |
| Manufacturer | LENOVO |
| Availability | Y |
With the perfect blend of professionalism and athleticism, the ThinkPad Essential Plus 15.6" Topload can take you from the office or campus, and beyond. Spacious compartments keep your devices and essentials secure, organized, and accessible, while ballistic nylon and rugged hardware protect against weather and daily wear.
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Toploader bag |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Quantity | 1 |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Closure type | Zipper |
| Package type | Polybag |
| Weight & dimensions | |
| Width | 417 mm |
| Depth | 78 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 513 g |
| Package type | Polybag |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 381 x 262 x 34 mm |
| Package width | 430 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package height | 360 mm |
| Package weight | 726 g |
| Design | |
| Case type | Toploader bag |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Any brand |
| Technical details | |
| Case type | Toploader bag |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package type | Polybag |
| Package width | 430 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package height | 360 mm |
| Package weight | 726 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Package type | Polybag |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Lenovo 4X41A30365 laptop case 39.6 cm...
Login for pricing
|
Bestseller
STM Myth 38.1 cm (15") Briefcase...
Login for pricing
|
Recommended
STM Myth 33 cm (13") Briefcase Bl...
Login for pricing
|
STM Myth 38.1 cm (15") Backpack B...
Login for pricing
|
New
Targus TANC 30.5 cm (12") Black
Login for pricing
|
STM MYTH notebook case 40.6 cm (16&quo...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4X41A30365
|
STM-117-185P-02
|
STM-117-185M-02
|
STM-117-186P-02
|
TBT280GL
|
STM-117-185P-05
|
| Manufacturer |
LENOVO
|
STM
|
STM
|
STM
|
TARGUS
|
STM
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
Polyester
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
14" to 15"
|
12" to 13"
|
14" to 15"
|
11" to 12"
|
15" to 16"
|
| Brand compatibility |
Any brand
|
Any brand
|
Any brand
|
Any brand
|
Universal
|
Any brand
|
| Case type |
Toploader bag
|
Briefcase
|
Briefcase
|
Backpack
|
N/A
|
Briefcase
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|




