Lenovo 4X40X54260 laptop case 43.9 cm (17.3") Backpack Charcoal, Grey
SKU
4X40X54260
Login for pricing
In Stock:
33 available
Business Casual 17-inch Backpack, Charcoal Grey, Polyester, 840g
- A functional three-compartment backpack with clean and modern design
- Water-repellent fabric with stylish TPU coating accents
- Dedicated and soft padded PC compartment fits up to 17.3” laptops
- Luggage strap for easy travel
- One zippered side pocket for better storage
- Ideal for excursions with 24L capacity and less than 900g weight
Category: Laptop Cases
| SKU | 4X40X54260 |
|---|---|
| EAN | 0194552764852 |
| Manufacturer | LENOVO |
| Availability | Y |
Lenovo Business Casual Line is a case collection focusing on lightweight, clean lines and modern details for young professionals' daily commute and occasional travel. With 24L capacity, this Lenovo Business Casual 17-inch Backpack is made of durable and water-resistant polyester with contrast black TPU coating decoration, which makes it a good companion for no matter commute or travel. Except for the great organization and thoughtful details like one zippered side pocket and reflective logo, a charge opening has also been reserved to better serve young professionals in this fast-paced everyday.
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Charcoal, Grey |
| Case type | Backpack |
| Number of compartments | 3 |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polyester |
| Protection features | Water resistant |
| Quantity | 1 |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Exterior pockets | Side pocket |
| Weight & dimensions | |
| Volume | 24 L |
| Width | 335 mm |
| Depth | 185 mm |
| Height | 500 mm |
| Weight | 840 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 418 x 292.6 x 37.2 mm |
| Package width | 355 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 540 mm |
| Package weight | 930 g |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Number of compartments | 3 |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polyester |
| Protection features | Water resistant |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Backpack |
| Front pocket | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 355 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 540 mm |
| Package weight | 930 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Lenovo 4X40X54260 laptop case 43.9 cm...
Login for pricing
|
New
STM Myth 38.1 cm (15") Backpack B...
Login for pricing
|
STM Myth 38.1 cm (15") Backpack B...
Login for pricing
|
Bestseller
Targus TANC 30.5 cm (12") Black
Login for pricing
|
Hot Product
Targus Strike II 43.9 cm (17.3")...
Login for pricing
|
STM ECO BACKPACK 40.6 cm (16") Blue
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4X40X54260
|
STM-117-187P-02
|
STM-117-186P-02
|
TBT280GL
|
TBB639GL
|
STM-111-394P-02
|
| Manufacturer |
LENOVO
|
STM
|
STM
|
TARGUS
|
TARGUS
|
STM
|
| Material |
Polyester
|
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
| Maximum screen size |
17" to 18"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
11" to 12"
|
17" to 18"
|
15" to 16"
|
| Brand compatibility |
Lenovo
|
Any brand
|
Any brand
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
N/A
|
Backpack
|
Backpack
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Blue
|





