Lenovo 13w 2-in-1 Gen 3 Intel Core 5 120U Hybrid (2-in-1) 33.8 cm (13.3") Touchscreen WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Academic Grey
SKU
83MAS0FA00
Login for pricing
In Stock:
4 available
Intel Core 5 120U (12MB Cache), 16GB DDR5-SDRAM, 256GB SSD, 33.8 cm (13.3") WUXGA 1920 x 1200 IPS Touch, Intel Graphics, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro Academic 64-bit
- Windows 11 Pro Academic 64-bit
- Intel Core 5 120U (12MB Cache)
- 33.8 cm (13.3") WUXGA 1920 x 1200 IPS Touch
- 16GB (4800MHz) DDR5-SDRAM & 256GB SSD
Category: Laptops
UNCOMPROMISED PERFORMANCE
Teaching, Learning, & Everything in Between
The 13.3″ Lenovo 13w 2-in-1 Gen 3 laptop empowers educators and students with seamless performance. Driven by Intel® Core™ processors, this convertible ensures ultra-efficient multitasking across laptop, tablet, and tent modes. Moreover, upgradable memory and storage options ensure it keeps pace with your growing workloads and evolving needs.
FOCUSED & IMPACTFUL
Make Every Interaction Count
Redefine collaborations with this 2-in-1 laptop. AI-enabled features like background blur and noise cancellation keep interactions polished, while Dolby Atmos™ audio ensures every presentation and lesson is crisp and engaging. Plus, a hi-res infrared (IR) camera elevates video conferencing, making every connection more dynamic and effective.
REPAIRABLE, RELIABLE, REMARKABLE
Engineered for Demanding Teaching Environments
From lecture halls to kitchen tables, it’s designed to go anywhere. The 13w 2-in-1 Gen 3 laptop combines MIL-STD-810H-certified durability with a drop-resistant design and spill-resistant keyboard. Its nine replaceable parts like USB-C® ports and battery reduce downtime, while optimized thermal solutions prevent overheating for lasting performance.
ROCK-SOLID SECURITY
Protection You Can Trust
Enjoy peace of mind on this Intel®-powered convertible laptop. Secure access is a breeze with the optional fingerprint reader integrated on the power button, while Secure Wipe and the Discrete Trusted Platform Module (dTPM) encrypts data. EDU BIOS simplifies device management for secure learning and the webcam privacy shutter offers added protection.
CREDIBILITY & COLLABORATION
Sustainability
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
Teaching, Learning, & Everything in Between
The 13.3″ Lenovo 13w 2-in-1 Gen 3 laptop empowers educators and students with seamless performance. Driven by Intel® Core™ processors, this convertible ensures ultra-efficient multitasking across laptop, tablet, and tent modes. Moreover, upgradable memory and storage options ensure it keeps pace with your growing workloads and evolving needs.
FOCUSED & IMPACTFUL
Make Every Interaction Count
Redefine collaborations with this 2-in-1 laptop. AI-enabled features like background blur and noise cancellation keep interactions polished, while Dolby Atmos™ audio ensures every presentation and lesson is crisp and engaging. Plus, a hi-res infrared (IR) camera elevates video conferencing, making every connection more dynamic and effective.
REPAIRABLE, RELIABLE, REMARKABLE
Engineered for Demanding Teaching Environments
From lecture halls to kitchen tables, it’s designed to go anywhere. The 13w 2-in-1 Gen 3 laptop combines MIL-STD-810H-certified durability with a drop-resistant design and spill-resistant keyboard. Its nine replaceable parts like USB-C® ports and battery reduce downtime, while optimized thermal solutions prevent overheating for lasting performance.
ROCK-SOLID SECURITY
Protection You Can Trust
Enjoy peace of mind on this Intel®-powered convertible laptop. Secure access is a breeze with the optional fingerprint reader integrated on the power button, while Secure Wipe and the Discrete Trusted Platform Module (dTPM) encrypts data. EDU BIOS simplifies device management for secure learning and the webcam privacy shutter offers added protection.
CREDIBILITY & COLLABORATION
Sustainability
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Luna grey |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Display surface | Gloss |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | Intel Core (Series 1) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor family | Intel Core 5 |
| Processor model | 120U |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache | 12 MB |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| M.2 SSD size | 2242 (22 x 42 mm) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 3 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Accelerometer | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro Academic |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery life (max) | 10.93 h |
| Battery capacity | 54.7 Wh |
| Continuous video playback time | 15.32 h |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, HDD, Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
| Certification | ErP Lot 6/26 MIL-STD-810H |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.45 kg |
| Width | 303 mm |
| Depth | 219.5 mm |
| Height | 18.4 mm |
| Packaging data | |
| Stylus pen | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Stylus pen | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| AC adapter included | Yes |
| Continuous video playback time | 15.32 h |
You may also be interested in
| Product |
Lenovo 13w 2-in-1 Gen 3 Intel Core 5 1...
Login for pricing
|
Hot Product
HP EliteBook 840 G10 (86S14PA) i5-1335...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 9 Intel...
Login for pricing
|
Bestseller
HP ZBook FireFly G11 16' WUXGA TO...
Login for pricing
|
Infinity N7-14R7A-899 laptop Intel® Co...
Login for pricing
|
Recommended
Lenovo ThinkPad X13 2-in-1 Gen 5 Intel...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
83MAS0FA00
|
86S14PA
|
21KE001CAU
|
A1LP0PT
|
INFINITY N7-14R7A-899
|
21LW001PAU
|
| Manufacturer |
LENOVO
|
HP
|
LENOVO
|
HP
|
Infinity
|
LENOVO
|
| Weight |
1200g to 1500g
|
N/A
|
1200g to 1500g
|
N/A
|
N/A
|
1200g to 1500g
|
| Display diagonal |
13" to 14"
|
N/A
|
14" to 15"
|
N/A
|
17" to 19"
|
13" to 14"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
N/A
|
1920 x 1200 pixels
|
N/A
|
2560 x 1600 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
| Product colour |
Grey
|
N/A
|
Grey
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Processor family |
Intel Core 5
|
N/A
|
Intel Core Ultra 7
|
N/A
|
Intel Core i9
|
Intel Core Ultra 5
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro Academic
|
N/A
|
Windows 11 Pro
|
N/A
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
N/A
|
500GB to 750GB
|
N/A
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
Y
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
N
|
Y
|
| On-board graphics card |
Y
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
N/A
|
16GB
|
N/A
|
16GB
|
16GB
|
| Storage media |
SSD
|
N/A
|
SSD
|
N/A
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Hybrid (2-in-1)
|
N/A
|
Hybrid (2-in-1)
|
N/A
|
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
| Mobile network connection |
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
Y
|
N
|





