Klevv 32GB (2X16GB) 6000MHz CL30 DDR5 GAMING RAM MODULE 30-36-36-76 1.35V CRAS V RGB KIT
SKU
KD5AGUA80-60A300G
Login for pricing
In Stock:
60 available
CRAS V 32GB (2x16GB) DDR5 Gaming RAM 6000MHz CL30 Memory Module Kit
- Unprecedented Speed - Breakthrough performance with our fastest ever RAM delivering speeds of up to 8000MT/s.
- Exquisite Heatsink Design - Distinctive tone-on-tone colour design with elegant side lighting effect and compact, low clearance design of 44mm high.
- Splendid RGB Lighting - Create your own colour combination seamlessly with a full range of RGB light support for numerous lighting combination and immersive lighting.
- Superior Aluminium Heatsink - Utilising premium quality, refined aluminium to always ensure extraordinary cooling.
- Built-in PMIC for Improved Power Management - Featured with on-board PMIC for enhanced power supply stability as well as efficiency. On-die ECC for Efficient Error Correction - Long-term reliability through ODECC technology
- Intel® XMP 3.0 & AMD EXPOTM Ready - Support Intel® XMP 3.0 & AMD EXPOTM one-click overclocking to unlock blazing-fast performance in no time.
Category: Memory Modules
| SKU | KD5AGUA80-60A300G |
|---|---|
| EAN | 4895194967224 |
| Manufacturer | Klevv |
| Availability | Y |
The KLEVV CRAS V RGB is the next generation of DDR5 Gaming RAM designed for AAA games offering unparalleled performance, speed, flexibility and RGB colour support customisation. Engineered for ground-breaking performance and extreme overclocking the CRAS V RGB DDR Memory Modules can reach speeds of up to 8000 MHz, KLEVV’s fastest card yet! Made from premium materials including high-quality, refined aluminium for the heatsink to ensure effective and efficient thermal conductivity. The compact size and design mean installation is hassle-free, with a height of just 44mm, the CRAS V RGB offers low clearance to maximize your freedom in selecting ideal configuration.
| Design | |
|---|---|
| Certification | UKCA |
| Memory | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory clock speed | 6000 MHz |
| Component for | PC |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 30 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Module configuration | 2048M x 64 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory clock speed | 6000 MHz |
| Component for | PC |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 30 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Module configuration | 2048M x 64 |
| Certification | UKCA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 133.3 mm |
| Depth | 8 mm |
| Height | 44 mm |
You may also be interested in
| Product |
Klevv 32GB (2X16GB) 6000MHz CL30 DDR5...
Login for pricing
|
Bestseller
Crucial CT2K16G48C40U5 memory module 3...
Login for pricing
|
XPG LANCER RGB memory module 32 GB 2 x...
Login for pricing
|
Popular
XPG LANCER RGB memory module 32 GB 2 x...
Login for pricing
|
Hot Product
Micron MTA18ASF2G72PDZ-3G2R memory mod...
Login for pricing
|
Recommended
Crucial Pro CP2K16G4DFRA32A memory mod...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KD5AGUA80-60A300G
|
CT2K16G48C40U5
|
AX5U6400C3216G-DCLARWH
|
AX5U6400C3216G-DCLARBK
|
MTA18ASF2G72PDZ-3G2R
|
CP2K16G4DFRA32A
|
| Manufacturer |
Klevv
|
Crucial
|
ADATA
|
ADATA
|
Micron
|
Crucial
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR4
|
DDR4
|
| ECC |
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
PC/server
|
PC/server
|
PC
|
PC
|
PC/server
|
PC/server
|
| Internal memory |
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
16GB
|
32GB
|
| Memory layout (modules x size) |
2 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|





