Kingston Technology ValueRAM memory module 32 GB 1 x 32 GB DDR5 5600 MT/s
SKU
KVR56S46BD8-32
Login for pricing
In Stock:
6 available
32GB DDR5 5600MT/s Non-ECC Unbuffered SODIMM CL46 2Rx8 1.1V 262-pin 16Gbit
Category: Memory Modules
| SKU | KVR56S46BD8-32 |
|---|---|
| EAN | 0740617334036 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Family | ValueRAM |
| PDF URLs |
View PDF |
KINGSTON 32GB 5600MT/s DDR5 CL46 SODIMM 2Rx8
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Component for | Laptop |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 4096M x 64 |
| SPD profile | Yes |
| Memory ranking | 2 |
| Features | |
| On-Die ECC | Yes |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Component for | Laptop |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 32 GB |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Lead plating | Gold |
| Module configuration | 4096M x 64 |
| SPD profile | Yes |
| Memory ranking | 2 |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.6 mm |
| Height | 30 mm |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Kingston Technology ValueRAM memory mo...
Login for pricing
|
Hot Product
Micron 32GB DDR5-5600 ECC UDIMM 2Rx8 C...
Login for pricing
|
Bestseller
Crucial Pro CP2K48G56C46U5 memory modu...
Login for pricing
|
G.Skill Trident Z5 Neo RGB F5-6000J263...
Login for pricing
|
Recommended
Micron MTA18ASF4G72PZ-3G2F1R memory mo...
Login for pricing
|
G.Skill Trident Z5 Neo RGB F5-6000J283...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KVR56S46BD8-32
|
MTC20C2085S1EC56BR
|
CP2K48G56C46U5
|
F5-6000J2636H16GX2-TZ5NR
|
MTA18ASF4G72PZ-3G2F1R
|
F5-6000J2836G16GX2-TR5NS
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Micron
|
Crucial
|
G.SKILL
|
Crucial
|
G.SKILL
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR4
|
DDR5
|
| ECC |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Memory form factor |
262-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
Notebook
|
Server
|
PC
|
PC
|
PC/server
|
PC
|
| Internal memory |
32GB
|
32GB
|
64GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
2 x 48 GB
|
2 x 16 GB
|
1 x 32 GB
|
2 x 16 GB
|





