Kingston Technology KCP556US8-16 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR5 5600 MT/s
SKU
KCP556US8-16
Login for pricing
In Stock:
13 available
16GB DDR5 5600MT/s Non-ECC Unbuffered DIMM CL46 1RX8 1.1V 288-pin 16Gbit
Category: Memory Modules
| SKU | KCP556US8-16 |
|---|---|
| EAN | 0740617334357 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
4.8000
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Component for | PC |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 1 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Component for | PC |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 1 |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Kingston Technology KCP556US8-16 memor...
Login for pricing
|
Bestseller
Crucial CT2K16G48C40U5 memory module 3...
Login for pricing
|
Hot Product
Micron MTA18ASF2G72PDZ-3G2R memory mod...
Login for pricing
|
Lenovo 4X77A88511 memory module 16 GB...
Login for pricing
|
Crucial Pro CP2K16G64C38U5W memory mod...
Login for pricing
|
Recommended
Corsair Vengeance RGB memory module 32...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KCP556US8-16
|
CT2K16G48C40U5
|
MTA18ASF2G72PDZ-3G2R
|
4X77A88511
|
CP2K16G64C38U5W
|
CMH32GX5M2B6400Z36
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Crucial
|
Micron
|
LENOVO
|
Crucial
|
Corsair
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR5
|
DDR4
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
| ECC |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N/A
|
| Memory form factor |
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
PC
|
PC/server
|
PC/server
|
Server
|
PC
|
PC
|
| Internal memory |
16GB
|
32GB
|
16GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|





