Kingston Technology KCP556SS8-16 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR5 5600 MT/s
SKU
KCP556SS8-16
Login for pricing
In Stock:
2079 available
16GB DDR5 5600MT/s Non-ECC Unbuffered SODIMM CL46 1RX8 1.1V 262-pin 16Gbit
Category: Memory Modules
| SKU | KCP556SS8-16 |
|---|---|
| EAN | 0740617335002 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
*Limits Apply, contact your AM* Kingston KCP556SS8-16, Non-ECC Unbuffered DDR5 SODIMM, 16GB(1x16GB), 5600MHz, CL46, 1.1V, Limited Lifetime Warranty
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Component for | Laptop |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 1 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Component for | Laptop |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Memory form factor | 262-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 46 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 1 |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology KCP556SS8-16 memor...
Login for pricing
|
New
Crucial CT2K16G48C40U5 memory module 3...
Login for pricing
|
XPG LANCER RGB memory module 32 GB 2 x...
Login for pricing
|
Hot Product
Micron MTA18ASF2G72PDZ-3G2R memory mod...
Login for pricing
|
XPG LANCER RGB memory module 64 GB 2 x...
Login for pricing
|
Popular
XPG LANCER RGB memory module 64 GB 2 x...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KCP556SS8-16
|
CT2K16G48C40U5
|
AX5U7200C3416G-DCLARBK
|
MTA18ASF2G72PDZ-3G2R
|
AX5U6000C3032G-DCLARBK
|
AX5U6000C3032G-DCLARWH
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Crucial
|
ADATA
|
Micron
|
ADATA
|
ADATA
|
| Internal memory type |
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR4
|
DDR5
|
DDR5
|
| ECC |
N
|
N
|
N/A
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
| Memory form factor |
262-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
Notebook
|
PC/server
|
PC
|
PC/server
|
PC
|
PC
|
| Internal memory |
16GB
|
32GB
|
32GB
|
16GB
|
64GB
|
64GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
1 x 16 GB
|
2 x 32 GB
|
2 x 32 GB
|




