Kingston Technology KCP432SS8/8 memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MT/s
SKU
KCP432SS8/8
Login for pricing
In Stock:
113 available
8 GB, DDR4, 3200MT/s, Non-ECC, CL22, X8, 1.2V, Unbuffered, SODIMM, 260-pin
Category: Memory Modules
| SKU | KCP432SS8/8 |
|---|---|
| EAN | 0740617310993 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
KINGSTON 8GB DDR4 3200MHZ SODIMM
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Component for | Laptop |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Component for | Laptop |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Memory data transfer rate | 3200 MT/s |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology KCP432SS8/8 memory...
Login for pricing
|
Bestseller
Crucial CT8G4SFS832A memory module 8 G...
Login for pricing
|
ADATA Premier memory module 32 GB 1 x...
Login for pricing
|
ADATA Premier memory module 32 GB 1 x...
Login for pricing
|
Recommended
ADATA AD5S560032G-S memory module 32 G...
Login for pricing
|
Popular
XPG SPECTRIX D35G memory module 32 GB...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KCP432SS8/8
|
CT8G4SFS832A
|
AD5U480032G-S
|
AD5S480032G-S
|
AD5S560032G-S
|
AX4U320016G16A-DTBKD35G
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Crucial
|
ADATA
|
ADATA
|
ADATA
|
ADATA
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR4
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR4
|
| ECC |
N
|
N
|
Y
|
N/A
|
Y
|
N
|
| Memory form factor |
260-pin SO-DIMM
|
SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
262-pin SO-DIMM
|
262-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
Notebook
|
Notebook
|
PC
|
Notebook
|
Notebook
|
PC
|
| Internal memory |
8GB
|
8GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 8 GB
|
1 x 8 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
2 x 16 GB
|





