Kingston Technology KCP432SS8/16 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 3200 MT/s
SKU
KCP432SS8/16
Login for pricing
In Stock:
152 available
16 GB, DDR4, 3200MT/s, Non-ECC, CL22, X8, 1.2V, Unbuffered, SODIMM, 260-pin
Category: Memory Modules
| SKU | KCP432SS8/16 |
|---|---|
| EAN | 0740617310962 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
16GB DDR4 3200MHz Single Rank SODIMM
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Component for | Laptop |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Component for | Laptop |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Memory data transfer rate | 3200 MT/s |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology KCP432SS8/16 memor...
Login for pricing
|
XPG LANCER RGB memory module 32 GB 2 x...
Login for pricing
|
XPG LANCER RGB memory module 32 GB 2 x...
Login for pricing
|
XPG LANCER RGB memory module 32 GB 2 x...
Login for pricing
|
Popular
XPG SPECTRIX D35G memory module 64 GB...
Login for pricing
|
Klevv CRAS V 32GB KIT (2*16GB) RGB DDR...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KCP432SS8/16
|
AX5U6400C3216G-DCLARWH
|
AX5U6400C3216G-DCLARBK
|
AX5U7200C3416G-DCLARBK
|
AX4U320032G16A-DTBKD35G
|
KD5AGUA80-60A300J
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
ADATA
|
ADATA
|
ADATA
|
ADATA
|
Klevv
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR4
|
DDR5
|
| ECC |
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Memory form factor |
260-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
Notebook
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Internal memory |
16GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
64GB
|
32GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 32 GB
|
2 x 16 GB
|




