Kingston Technology KCP432SD8/16 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4
SKU
KCP432SD8/16
Login for pricing
In Stock:
290 available
16 GB, DDR4, 3200MHz, Non-ECC, CL22, X8, 1.2V, Unbuffered, SODIMM, 260-pin
Category: Memory Modules
| SKU | KCP432SD8/16 |
|---|---|
| EAN | 0740617310986 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
Kingston 16GB (1x16GB) DDR4 SODIMM 3200MHz CL22 1.2V 260 Pin Non-ECC 2R Lifetime
Brand Kingston
Memory Capacity 16GB
Module Quantity 1 Module
Speed 3200MHz
Error Check Non-ECC
Model/Series/Type KCP
Module Type SODIMM
CAS Latency CL22
Form Factor DDR4
Rank 2R (Dual Rank)
Warranty Lifetime
Pins 260 Pin
Operating Temperature 0°C to 85°C
Memory Voltage 1.2v
Memory Depth 2G
Product Condition New
Product Type/Family RAM
Data Width X64
Chip Organization x8
Brand Kingston
Memory Capacity 16GB
Module Quantity 1 Module
Speed 3200MHz
Error Check Non-ECC
Model/Series/Type KCP
Module Type SODIMM
CAS Latency CL22
Form Factor DDR4
Rank 2R (Dual Rank)
Warranty Lifetime
Pins 260 Pin
Operating Temperature 0°C to 85°C
Memory Voltage 1.2v
Memory Depth 2G
Product Condition New
Product Type/Family RAM
Data Width X64
Chip Organization x8
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Component for | Laptop |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Features | |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Component for | Laptop |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| CAS latency | 22 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kingston Technology KCP432SD8/16 memor...
Login for pricing
|
Bestseller
Crucial CT2K16G48C40U5 memory module 3...
Login for pricing
|
Popular
ADATA Premier memory module 32 GB 1 x...
Login for pricing
|
ADATA Premier memory module 32 GB 1 x...
Login for pricing
|
XPG LANCER RGB memory module 32 GB 2 x...
Login for pricing
|
XPG LANCER RGB memory module 32 GB 2 x...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KCP432SD8/16
|
CT2K16G48C40U5
|
AD5U480032G-S
|
AD5S480032G-S
|
AX5U6400C3216G-DCLARWH
|
AX5U6400C3216G-DCLARBK
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Crucial
|
ADATA
|
ADATA
|
ADATA
|
ADATA
|
| Internal memory type |
DDR4
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
DDR5
|
| ECC |
N
|
N
|
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Memory form factor |
260-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
262-pin SO-DIMM
|
288-pin DIMM
|
288-pin DIMM
|
| Component for |
Notebook
|
PC/server
|
PC
|
Notebook
|
PC
|
PC
|
| Internal memory |
16GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
| Memory layout (modules x size) |
1 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|
1 x 32 GB
|
1 x 32 GB
|
2 x 16 GB
|
2 x 16 GB
|





