Incase INOM100705-ASP headphone/headset accessory Case
SKU
INOM100705-ASP
- 360-degree protection against impacts, bumps, and scratches
- Exterior crafted with a Woolenex overlay
- Fabric-wrapped case designed with injection-molded Bayer Makrolon polycarbonate
- Allows wireless charging with Wireless Charging Case for AirPods (3rd Generation)
Category: Headphone/Headset Accessories
| SKU | INOM100705-ASP |
|---|---|
| EAN | 0810006544480 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | Y |
The Incase AirPods (3rd Generation) Case with Woolenex safeguards the Wireless Charging Case that protects and powers your AirPods (3rd generation). This lightweight, form-fitting case is crafted with refined, durable Woolenex—a lightweight fabric blend with excellent abrasion and weather resistance—that adds an element of sophisticated style while protecting the glossy Wireless Charging Case from scuffs and scratches. Underneath the material exterior is a rigid, injection-molded Bayer Makrolon polycarbonate shell that’s lightweight and durable.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Case |
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Fabric, Synthetic |
| Product colour | Grey |
| Protection features | Bump resistant, Impact resistant, Scratch resistant |
| Weight & dimensions | |
| Width | 50 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 9 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Incase INOM100705-ASP headphone/headse...
Login for pricing
|
Popular
Jabra Kensington lock adaptor
Login for pricing
|
Yealink YHA-NB headphone/headset acces...
Login for pricing
|
Hot Product
Poly Blackwire BW300 Leatherette Ear C...
Login for pricing
|
Bestseller
Poly EncorePro HW700 Leatherette Ear C...
Login for pricing
|
New
Poly 4 Pin QD Headset to 6 Pin QD Audi...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INOM100705-ASP
|
14208-10
|
YHA-NB
|
920P3AA
|
85R27AA
|
85Q45AA
|
| Manufacturer |
Incase
|
JABRA
|
Yealink
|
HP Poly
|
HP Poly
|
HP Poly
|
| Product type |
Case
|
N/A
|
Neckband
|
Ear pad
|
Cushion/ring set
|
N/A
|




