Incase INBP100622-BLK laptop case 40.6 cm (16") Backpack Black
SKU
INBP100622-BLK
Login for pricing
In Stock:
5 available
Twill & Leather Backpack, Recycled Polyester 450D, Pebbled Leather, 18 x 11 x 6 in
- New recycled polyester 450D / premium pebbled leather construction for increased strength and durability
- Repositioned inner-top pocket for easier access
- Thicker shoulder-strap webbing to prevent slippage
- Side water bottle pocket
- YKK zippers and Duraflex hardware
- New all-black lining
Category: Laptop Cases
| SKU | INBP100622-BLK |
|---|---|
| EAN | 0810006542646 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | Y |
We’ve updated our popular Twill & Leather Backpack in a variety of ways, starting with its recycled polyester 450D Twill body and premium, pebbled leather base; adding strength and durability. We also moved the top-inner pocket to the rear panel for easier access, employed a thicker shoulder-strap webbing to prevent slippage, and changed the lining color to black.
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Leather, Recycled polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Quantity | 1 |
| Compatibility | MacBook Pro |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Exterior pockets | Side pocket |
| Pen holder | Yes |
| Made with recycled materials | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled polyester |
| Closure type | Zipper |
| Weight & dimensions | |
| Width | 279.4 mm |
| Depth | 152.4 mm |
| Height | 457.2 mm |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Leather, Recycled polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | MacBook Pro |
| Front pocket | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Backpack |
| Front pocket | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
Incase INBP100622-BLK laptop case 40.6...
Login for pricing
|
New
STM Myth 38.1 cm (15") Backpack B...
Login for pricing
|
Bestseller
HP Renew Executive 16 Laptop Backpack
Login for pricing
|
DELL CP7625 40.6 cm (16") Backpac...
Login for pricing
|
|
Popular
Targus TCG717GL laptop case 43.9 cm (1...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INBP100622-BLK
|
STM-117-187P-02
|
6B8Y1UT
|
460-BDXG
|
460-BDXH
|
TCG717GL
|
| Manufacturer |
Incase
|
STM
|
HP
|
DELL
|
DELL
|
TARGUS
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
14" to 15"
|
16" to 17"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
17" to 18"
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Any brand
|
HP
|
Dell
|
Dell
|
N/A
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Briefcase
|
Trolley case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|




