In Win PRISM Midi Tower White
SKU
IW-CS-PRISMWHI-4VX120
Login for pricing
In Stock:
3 available
White, Mid Tower, ATX, Micro-ATX, Mini-ITX, 2 x 3.5" & 2 x 2.5"
Category: Computer Cases
| SKU | IW-CS-PRISMWHI-4VX120 |
|---|---|
| Manufacturer | IN WIN |
| Availability | Y |
Refraction Redefined
Inspired by InWin’s Tòu signature chassis, PRISM’s mirrored glass panel conceals your components when the lights are off, only to be revealed when the internal lighting radiates through to create a transparent-to-opaque visual effect.
Ultra-Wide Panoramic View
PRISM boasts a seamless spliced three-piece glass panel, forming a pristine frameless panoramic view. Precise cuts ensure both durability and stunning visuals, exemplifying InWin’s dedication to craftsmanship and design excellence.
Dynamic Cooling Solutions
Accommodates up to 10 fans and 240, 280, and 360mm radiators, featuring four pre-installed VORTEX regular blade fans. The perforated front and geometric mesh side panels optimize airflow for superior cooling performance.
Hardware Harmony
PRISM supports ATX motherboards and GPUs up to 435mm, it is the ideal chassis for high-performance workstations and gaming rigs.
Inspired by InWin’s Tòu signature chassis, PRISM’s mirrored glass panel conceals your components when the lights are off, only to be revealed when the internal lighting radiates through to create a transparent-to-opaque visual effect.
Ultra-Wide Panoramic View
PRISM boasts a seamless spliced three-piece glass panel, forming a pristine frameless panoramic view. Precise cuts ensure both durability and stunning visuals, exemplifying InWin’s dedication to craftsmanship and design excellence.
Dynamic Cooling Solutions
Accommodates up to 10 fans and 240, 280, and 360mm radiators, featuring four pre-installed VORTEX regular blade fans. The perforated front and geometric mesh side panels optimize airflow for superior cooling performance.
Hardware Harmony
PRISM supports ATX motherboards and GPUs up to 435mm, it is the ideal chassis for high-performance workstations and gaming rigs.
| Ergonomics | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| On/off button | Yes |
| Design | |
| Anti-dust filter | Yes |
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | SPCC, Tempered glass |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ATX |
| Product colour | White |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Suitable for | Gaming |
| Side window | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Illumination location | Case fans |
| Illumination | Yes |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 17.5 cm |
| Maximum graphics card length | 43.5 cm |
| Maximum PSU length | 23.8 cm |
| On/off button | Yes |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| RGB control button | Yes |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Power supply | |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Front radiator sizes supported | 360,240 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Top radiator sizes supported | 240,280,360 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Side fans installed | 3x 120 mm |
| Number of side fans supported (max) | 3 |
| Side fans diameters supported | 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Side radiator sizes supported | 360,240 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 275 mm |
| Depth | 530 mm |
| Height | 500 mm |
| Weight | 10 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 583 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Package height | 638 mm |
| Package weight | 12.3 kg |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
In Win PRISM Midi Tower White
Login for pricing
|
New
In Win CHOpin Mini Tower Silver 150 W
Login for pricing
|
Bestseller
Antec VSK4500E-P-U3 computer case Midi...
Login for pricing
|
Hot Product
Antec DF600 Flux Midi Tower Black
Login for pricing
|
Popular
In Win N127 Midi Tower Black
Login for pricing
|
In Win 127 Midi Tower Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IW-CS-PRISMWHI-4VX120
|
CHOPIN-SILVER
|
VSK4500E-P-U3
|
DF600 FLUX
|
N127BLK-3AL120
|
127BLK-2AL120
|
| Manufacturer |
IN WIN
|
IN WIN
|
Antec
|
Antec
|
IN WIN
|
IN WIN
|
| Type |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Form factor |
Midi Tower
|
Mini Tower
|
Midi Tower
|
Midi Tower
|
Midi Tower
|
Midi Tower
|
| Product colour |
White
|
Silver
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| USB 2.0 ports quantity |
0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Supported motherboard form factors |
N/A
|
Mini-ATX
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Number of 5.25" bays |
N/A
|
N/A
|
3 to 4
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Number of 3.5" bays |
2 to 3
|
N/A
|
5 to 6
|
3 to 4
|
2 to 3
|
2 to 3
|
| Power supply included |
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity |
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity |
0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity |
0
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1
|
1
|





