HyperX Solocast 2 BLK Mic
SKU
AR0A0AA
- Clear Sound with Built-in Shock Mount & Pop Filter
- Simple setup, no extra parts needed
- Adjustable Audio Filter through HyperX NGENUITY Software
- Tap-to-Mute with LED Indicator
- Plug and Play USB-C Connectivity
Category: Microphones
| SKU | AR0A0AA |
|---|---|
| EAN | 0198701525790 |
| Manufacturer | HyperX |
| Availability | Y |
Simple setup. Superior sound.
HyperX SoloCast 2 – an upgraded USB gaming microphone designed to make professional-grade voice capture simple and convenient. A smarter, sleeker upgrade from the previous iteration, it's been designed from the ground up to offer all the features you loved before, now with even more functionality, without the need for extra accessories. With a streamlined, compact form factor, this mic is fully functional and ready for use. It features an internal shock mount, built-in pop filter, and integrated mounting threads, eliminating the need to add separate accessories. Whether you're chatting with teammates or sharing gameplay, SoloCast 2 will simplify your setup without compromising performance. Unlock audio personalization with HyperX NGENUITY Software and easily switch between high-pass, low-pass, and voice enhancement filters that are saved between sessions. Combining plug-and-play simplicity with a cardioid pattern for focused vocal clarity, SoloCast 2 is your go-to microphone for gaming communications, streaming, and everything else.
HyperX SoloCast 2 – an upgraded USB gaming microphone designed to make professional-grade voice capture simple and convenient. A smarter, sleeker upgrade from the previous iteration, it's been designed from the ground up to offer all the features you loved before, now with even more functionality, without the need for extra accessories. With a streamlined, compact form factor, this mic is fully functional and ready for use. It features an internal shock mount, built-in pop filter, and integrated mounting threads, eliminating the need to add separate accessories. Whether you're chatting with teammates or sharing gameplay, SoloCast 2 will simplify your setup without compromising performance. Unlock audio personalization with HyperX NGENUITY Software and easily switch between high-pass, low-pass, and voice enhancement filters that are saved between sessions. Combining plug-and-play simplicity with a cardioid pattern for focused vocal clarity, SoloCast 2 is your go-to microphone for gaming communications, streaming, and everything else.
| Microphone | |
|---|---|
| Type | Game console microphone |
| Microphone sensitivity | -7.8 dB |
| Sample rate | 96 kHz |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Performance | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Power | |
| Power source | USB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Microphone weight | 368 g |
| Packaging content | |
| Packaging content | HyperX SoloCast 2 Microphone, USB-C to USB-A Cable, Quick Start Guide |
| Technical details | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Other features | |
| Weight | 368 g |
| Logistics data | |
| UNSPSC-code | 52161520 |
You may also be interested in
| Product |
HyperX Solocast 2 BLK Mic
Login for pricing
|
Razer RZ19-05050200-R3M1 microphone Qu...
Login for pricing
|
Razer Seiren V3 Mini Black Table micro...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|
| SKU |
AR0A0AA
|
RZ19-05050200-R3M1
|
RZ19-05050100-R3M1
|
| Manufacturer |
HyperX
|
Razer
|
Razer
|
| Type |
Game console microphone
|
Table microphone
|
Table microphone
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|


