HPE Xeon Intel -Silver 4309Y 2.8GHz 8-core 105W Processor for
SKU
P36920-B21
Login for pricing
In Stock:
1 available
Intel Xeon-Silver 4309Y 2.8GHz 8-core 105W Processor for HPE
Category: Processors
| SKU | P36920-B21 |
|---|---|
| EAN | 0190017516868 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Product Family | Xeon |
.
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.8 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | LGA 4189 |
| Processor lithography | 10 nm |
| Processor model | 4309Y |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Features | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor cache type | L3 |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 775 mm |
| Depth | 565 mm |
You may also be interested in
| Product |
HPE Xeon Intel -Silver 4309Y 2.8GHz 8-...
Login for pricing
|
HPE Intel Xeon-Silver 4314 2.4GHz 16-c...
Login for pricing
|
AMD Ryzen Threadripper PRO 9955WX proc...
Login for pricing
|
HPE Intel Xeon-Gold 6526Y 2.8GHz 16-co...
Login for pricing
|
AMD Ryzen Threadripper 9960X processor...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P36920-B21
|
P36922-B21
|
100-100000725WOF
|
P67080-B21
|
100-100001595WOF
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
AMD
|
HPE
|
AMD
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
up to 22nm
|
N/A
|
| Processor family |
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon Silver
|
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
Intel Xeon Gold
|
AMD Ryzen Threadripper
|
| Processor socket |
LGA 4189
|
LGA 4189
|
Socket sTR5
|
LGA 4677 (Socket E)
|
Socket sTR5
|
| Processor cores |
8
|
16
|
16
|
16
|
24
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Package type |
N/A
|
Tray
|
Box
|
N/A
|
Box
|


