HPE Networking Instant On Access Point Bundle with PSU Dual Radio 2x2 Wi-Fi 6 (RW) AP22D
| SKU | S0J34A |
|---|---|
| EAN | 0190017695716 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
802.11ax Wi-Fi CERTIFIED 6™
HPE Networking Instant On Access Points AP22D features Orthogonal Frequency-Division Multiple Access (OFDMA) which allows access points to handle multiple Wi-Fi 6 capable clients on each channel simultaneously and improve efficiency by boosting overall capacity, reducing latency.
Target Wake Time (TWT): Ideal for IoT devices that communicate infrequently, TWT establishes a schedule for when clients need to communicate with an AP. This reduces power consumption and can extend the battery life of clients.
Multi-User, Multiple Input, Multiple Output (MU-MIMO), allows the access point to simultaneously serve multiple clients (Wi-Fi 5 and Wi-Fi 6).
2.5 Gigabit Ethernet Uplink Port
HPE Networking Instant On Access Points AP22D offers increased available bandwidth to allow for more traffic over Wi-Fi 6 or with the downlink ethernet ports.
Use existing cabling infrastructure like Cat5 or Cat6(a) cables and avoid the additional cost of running new cables across your facility.
Future-proof your environment with the added bandwidth capacity to handle the ever-growing world of cloud-based applications.
Four Downlink 1 Gigabit Ethernet Ports
Connect up to four copper RJ-45 devices to the HPE Networking Instant On Access Points AP22D without the need for an additional switch to manage.
Downlink ports can power two 15W PoE (802.3af) devices without the intervention of a bulky PoE-Injector.
What is new supporting point:
2.5 GbE uplink port provides up to 2x more bandwidth than 1 GbE ports without the need for new Cat5/6(a) cables to be installed.
Four 1 GbE downlink ports that supply up to 2x 15W of PoE (802.3af).
Up to 1.7 Gbps aggregate wireless throughput.
Wi-Fi CERTIFIED 6™ wireless access point, with 2.5 GbE uplink port
| Performance | |
|---|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1200 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| Certification | Wi-Fi Alliance certified (WFA) 802.11ax with (Wi-Fi 6), WPA2, WPA3 |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Features | |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1200 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 1000,2500 Mbit/s |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11ax |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1200 Mbit/s |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | OWE, WPA2, WPA3 |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 51 W |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 48 V |
| Design | |
|---|---|
| Placement | Desk, Wall |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Certification | Wi-Fi Alliance certified (WFA) 802.11ax with (Wi-Fi 6), WPA2, WPA3 |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 5.4 dBi |
| Antenna direction type | Semi-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Certificates | |
| Certification | Wi-Fi Alliance certified (WFA) 802.11ax with (Wi-Fi 6), WPA2, WPA3 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 86 mm |
| Depth | 47 mm |
| Height | 150 mm |
| Weight | 360 g |
| Other features | |
| Mounting | Gang wall box-mount kit or Desk-mount kit |
| I/O ports | 1x 2.5 GbE Base-T PoE Class 4/6 uplink 2x 1 GbE Base-T PoE Class 3 downlink 2x 1 GbE Base-T downlink DC power connector LED status indicators Reset/LED control button Kensington security slot |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE Networking Instant On Access Point...
Login for pricing
|
Recommended
Ubiquiti UniFi6 Enterprise 4800 Mbit/s...
Login for pricing
|
Popular
Ubiquiti U6 Enterprise 4800 Mbit/s Whi...
Login for pricing
|
Sophos AP6 420E 5375 Mbit/s White Powe...
Login for pricing
|
Bestseller
HPE Aruba Networking AP-635 (RW) Tri R...
Login for pricing
|
Hot Product
Ubiquiti U7 Pro Max 5700 Mbit/s White...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0J34A
|
U6-ENTERPRISE
|
U6-ENTERPRISE-IW
|
AP42EA00ZZPCNP
|
R7J27A
|
U7-PRO-MAX
|
| Manufacturer |
HPE
|
Ubiquiti
|
Ubiquiti
|
SOPHOS
|
HPE
|
Ubiquiti
|
| Maximum data transfer rate |
1200 Mbit/s
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| 2.4 GHz |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| 5 GHz |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|





