HP USB-C to HDMI Adapter
SKU
4SH07AA
- Connect the adapter to your tablet or notebook’s USB-CTM port and broadcast to a monitor, projector or TV through the HDMI port.
- Pack the small adapter with you in your device’s carrying case for quick connections wherever you work.
- Rest easy with a one-year limited warranty.
Category: Video Cable Adapters
| SKU | 4SH07AA |
|---|---|
| EAN | 0193015013964 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
One-cable setup
Connect the adapter to your tablet or notebook’s USB-C™ port and broadcast to a monitor, projector or TV through the HDMI port.
Ready to go
Pack the small adapter with you in your device’s carrying case for quick connections wherever you work.
World-class support
Rest easy with a one-year limited warranty.
HP USB-C TO HDMI ADAPTER
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Cable length | 0.15 m |
| Connector 1 | USB Type-C |
| Connector 2 | HDMI |
| Windows operating systems supported | Windows 7 x64, Windows 7, Windows 8, Windows 10 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| HP segment | Business |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| Compatible products | HP Pro Tablet 608 G1, HP Elite x2 1012 G1 |
| Box contents | HP USB-C™ to HDMI Adapter; Documentation |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
|---|---|
| Width | 11 mm |
| Height | 150 mm |
| Depth | 25 mm |
| Compatible products | HP Pro Tablet 608 G1, HP Elite x2 1012 G1 |
| Safety regulation & standards | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 25.4 g |
| Width | 11 mm |
| Height | 150 mm |
| Depth | 25 mm |
| Logistics data | |
| UNSPSC-code | 26121630 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP USB-C to HDMI Adapter
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com HDMI to VGA Adapter Conve...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com HDMI to DisplayPort Adapt...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 6.6 ft. (2m) USB-C to DVI...
Login for pricing
|
StarTech.com 6ft (1.8m) DisplayPort to...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com VGA to HDMI Adapter with...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4SH07AA
|
HD2VGAE2
|
HD2DP
|
CDP2DVIMM2MB
|
DP2VGAMM6B
|
VGA2HDU
|
| Manufacturer |
HP
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB Type-C
|
N/A
|
N/A
|
USB Type-C
|
DisplayPort
|
N/A
|
| Connector 2 |
HDMI
|
N/A
|
N/A
|
DVI-D
|
VGA (D-Sub)
|
N/A
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|





