HP ScanJet Pro N4000 snw1 Sheet-fed scanner 600 x 600 DPI A4 Black, White
- Sheetfed
- Up to 600 dpi
- Cut Sheet Paper; Printed Paper (Laser and ink); Pre-Punched Paper; Bank Checks; Business Cards; Freight Bills; Carbonless forms; Plastic Carrier sheets for easily damaged documents; Previously stapled media with staple removed; Plastic cards (up to 1.24 mm thickness)
- Control panel with a total of four buttons on the right side of the resistive touch panel: sleep/power, home, back, help
- Resistive, RGB colour and 7.1 cm (2.8 in) touch panel with a resolution of 140 dpi (240 x 320 dots).
- 5.9 Watts (ready), 24 Watts (scanning), 1.8 Watts (sleep), 0.1 Watts (auto-off), 0.1 Watts (off)
- Recommended daily duty cycle: 4000 pages
- 7.1 cm (2.8 inch) colour touchscreen on front-panel for HP scan in Win OS, HP Easy Scan/ICA in Mac OS and third parties applications via TWAIN, ISIS and WIA
| SKU | 6FW08A |
|---|---|
| EAN | 0193808948749 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Family | ScanJet Pro |
| PDF URLs |
View PDF |
Support Ehternet, WiFi and WiFi direct
Scan wirelessly with or without the network, stay connected with Wi-Fi and Wi-Fi direct.

One-pass duplex scanning
Save time and reduce waste with two-sided scanning that captures all your data in a single pass.
4,000 page duty cycle
Designed to handle up to 4000 sheets per day.

HP Scan software
Capture a wide range of document types.

Optical character recognition (OCR) with PDF security
OCR software lets you create searchable files right from your multifunction laser printer, so you can find the document you need, when you need it.
Included third-party software
Integrate new HP and third-party solutions.
TWAIN, ISIS®
Scan images directly into applications with included and full-featured TWAIN and ISIS®.
Fast scanning. Superb results. Every page.
Produce scans at up to 40 ppm/80 ipm[1] with two-sided scanning that captures both sides at once.
Wi-Fi Direct enables scanning from a wireless mobile device without requiring a connection to a network or the internet.
Capture every page easily – even stacks of mixed media – with HP EveryPage and an ultrasonic sensor.[2]
Rely on this business scanner time after time – recommended for 4,000 pages per day.
Optimise workflows with one-touch scanning
Streamline routine work with one-touch scanning – create one-button, custom settings for recurring scan jobs.
Scan images directly into applications with included and full-featured TWAIN and ISIS®.
Easily transfer scans into editable text, searchable PDF files, and more file types, using OCR.
Quickly share or archive scans directly to popular cloud destinations with HP Scan software.
Capture business documents like a pro
Tackle tasks quickly and easily – with the simple 7.1 cm colour touchscreen.
Define scan profiles for common document types, and scan to multiple destinations with HP Scan software.
Capture and organise documents, business cards, and other file types with feature-rich software.
Produce clear, legible scans – up to 1,200 dpi resolution.
| Scanning | |
|---|---|
| Maximum scan size | 216 x 3100 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Greyscale levels | 256 |
| Design | |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Display diagonal | 7.11 cm (2.8") |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Colour display | Yes |
| Control type | Buttons, Touch |
| Performance | |
| Sensor type | CMOS CIS |
| Daily duty cycle (max) | 4000 pages |
| Scan to | E-mail, Network folder, USB |
| Scan drivers | ISIS, ICA, TWAIN, WIA |
| Scanning noise level | 59 dB |
| Internal memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| HP segment | Business |
| Input capacity | |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Scanning media types supported | Business Card, Plastic Card |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 40 - 210 g/m² |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b |
| Power | |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.1 W |
| Input voltage | 90 - 264 V |
| Power consumption (sleep) | 1.8 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 300 mm |
| Depth | 172 mm |
| Height | 154 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| Package width | 397 mm |
| Package depth | 248 mm |
| Package height | 242 mm |
| Package weight | 4.2 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 397 mm |
| Package depth | 248 mm |
| Package height | 242 mm |
| Package weight | 4.2 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cables included | USB, AC |
| Bundled software | Windows: HP WIA scan driver, HP TWAIN scan driver (32-bit and 64-bit), HP Scan, HP Scanner Tools Utility, OpenText ISIS |
| Features | |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | RoHS-compliant |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Silver |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 70 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11 |
| Minimum system requirements | macOS Catalina 10.15,macOS Mojave 10.14, macOS High Sierra 10.13, Microsoft Windows 11, 10, 8.1, 7, XP: 32-bit and 64-bit, 2008 R2, 2012 R2, 2016, 2019, 2 GB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Microsoft Internet Explorer |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, MacOS |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; Windows 8.1; Windows 7; macOS 10.13 High Sierra; macOS 10.14 Mojave; macOS 10.15 Catalina; Linux; Citrix |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80% |
| Certificates | |
| Electromagnetic compatibility | CISPR 22:2008 & CISPR 32: 2012/ EN 55032:2012 - Class B, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 55024: 2010, FCC Title 47 CFR, Part 15 Class B / ICES-003, Issue 6, GB9254-2008, GB17625.1-2012, EN 300 328 V2.1.1 |
| Certification | CISPR 22:2008 & CISPR 32: 2012/ EN 55032:2012 - Class B, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 55024: 2010, FCC Title 47 CFR, Part 15 Class B / ICES-003, Issue 6, GB9254-2008, GB17625.1-2012, EN 300 328 V2.1.1 |
| Other features | |
| Other operating systems supported | Linux |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Media types supported | Cut Sheet Paper, Printed Paper (Laser and ink), Pre-Punched Paper, Bank Checks, Business Cards, Freight Bills, Carbonless forms, Plastic Carrier sheets for easily damaged documents, Previously stapled media with staple removed, Plastic cards (up to 1.24mm) |
| Image formats supported | BMP, JPEG, PNG, TIFF |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Certification | CISPR 22:2008 & CISPR 32: 2012/ EN 55032:2012 - Class B, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 55024: 2010, FCC Title 47 CFR, Part 15 Class B / ICES-003, Issue 6, GB9254-2008, GB17625.1-2012, EN 300 328 V2.1.1 |
| Recommended system requirements | macOS Catalina 10.15,macOS Mojave 10.14; macOS High Sierra 10.13; Microsoft Windows 11; 10; 8.1; 7; XP; 32-bit and 64-bit; 2008 R2; 2012 R2; 2016; 2019; 2 GB available hard disk space; CD-ROM/DVD drive or Internet connection; USB port; Microsoft Internet Explorer. macOS Catalina 10.15,macOS Mojave 10.14; macOS High Sierra 10.13; 1 GB HD; Internet required; USB. |
| Recommended humidity operating range | 30 - 70% |
| UNSPSC-code | 43211711 |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 17.5 - 25 °C |
| Box contents | HP ScanJet Pro N4000 snw1 Sheet-feed Scanner; Power cord; Power adapter; USB cable; Scanner engine; Flyers; Install guide |
| Compliance certificates | CECP, RoHS |
| Pallet gross weight | 426 kg |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Country of origin | China |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 2082 mm |
| Products per pallet | 96 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 425.9 kg (939 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1198.9 x 1000.8 x 2082.8 mm (47.2 x 39.4 x 82") |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| HP segment | Business |
| Sustainable technologies and materials | RoHS-compliant |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Silver |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8471608000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 70 |
| Compliance certificates | CECP, RoHS |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/gb-en/product/setup-user-guides/hp-scanjet-pro-n4000-snw1-sheet-feed-scanner/model/28704127?sku=6FW08A ; http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c06556933.pdf ; http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c06500895.pdf |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 426 kg |
| Country of origin | China |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 2082 mm |
| Products per pallet | 96 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 425.9 kg (939 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1198.9 x 1000.8 x 2082.8 mm (47.2 x 39.4 x 82") |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8471608000 |
You may also be interested in
| Product |
HP ScanJet Pro N4000 snw1 Sheet-fed sc...
Login for pricing
|
Epson FastFoto FF-680W Sheet-fed scann...
Login for pricing
|
Brother ADS-4700W scanner ADF + Sheet-...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|
| SKU |
6FW08A
|
B11B237501
|
ADS-4700W
|
| Manufacturer |
HP
|
EPSON
|
Brother
|
| Scanner type |
Sheet-fed scanner
|
Sheet-fed scanner
|
ADF + Sheet-fed scanner
|
| Built-in display |
Y
|
N
|
Y
|
| Maximum ISO A-series paper size |
A4
|
A4
|
A4
|


