HP POS USB Keyboard with Magnetic Stripe Reader
SKU
FK218AA
- Allows retailers to maximize counter space with its compact 14" size
- Quick and easy connection to the POS system with USB 2.0 plug and play capability
- Touchpad with two mouse buttons
Category: Keyboards
| SKU | FK218AA |
|---|---|
| EAN | 0884420430087 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
23.6000
| Keyboard | |
|---|---|
| Magnetic card reader | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size |
| Pointing device | Touchpad |
| Country of origin | China, United States |
| Design | |
| Country of origin | China, United States |
| HP segment | Business |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows XP Professional, Windows XP, Windows Vista Business, Windows Vista |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Compliance certificates | RoHS |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 885631940709, 884962326657, 884962256725, 884420125112, 884420125167, 884962244593, 884420125198, 884420125136, 884420125129, 885631940648, 884420125143, 884420125204, 884420125174, 884420125150, 885631940662, 885631940686, 885631940679 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (AB9) 885631940709; (ABB) 884962326657; (ABD) 884962256725; (ABE) 884420125112; (ABF) 884420125167; (ABH) 884962244593; (ABN) 884420125198; (ABS) 884420125136; (ABU) 884420125129; (ABV) 885631940648; (ABX) 884420125143; (ABY) 884420125204; (ABZ) 884420125174; (AC0) 884420125150; (ACB) 885631940662; (AKC) 885631940686; (AKR) 885631940679 |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 885631940709, 884962326657, 884962256725, 884420125112, 884420125167, 884962244593, 884420125198, 884420125136, 884420125129, 885631940648, 884420125143, 884420125204, 884420125174, 884420125150, 885631940662, 885631940686, 885631940679 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (AB9) 885631940709; (ABB) 884962326657; (ABD) 884962256725; (ABE) 884420125112; (ABF) 884420125167; (ABH) 884962244593; (ABN) 884420125198; (ABS) 884420125136; (ABU) 884420125129; (ABV) 885631940648; (ABX) 884420125143; (ABY) 884420125204; (ABZ) 884420125174; (AC0) 884420125150; (ACB) 885631940662; (AKC) 885631940686; (AKR) 885631940679 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.4 kg |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 360 x 198 x 38 mm |
| Packaging data | |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Compatibility | The HP USB POS Keyboard is compatible with HP rp3000, rp5000 and rp5700 Point of Sale Systems. NOTE: Not all models are available in all regions. |
| Width | 360 mm |
| Height | 38 mm |
| Depth | 198 mm |
| Compatible operating systems | Genuine Windows Vista Business 32*; Genuine Windows XP Professional; Genuine Windows Embedded for Point of Service (WEPOS); Genuine Windows Embedded POSReady. * Certain Windows Vista product features require advanced or additional hardware. Windows Vista Upgrade Advisor can help you determine which features of Windows Vista will run on your computer. To download the tool, visit: http://www.windowsvista.com/upgradeadvisor. For Windows Vista system requirements, visit: http://www.windowsvista.com/systemrequirements |
| UNSPSC-code | 43211505 |
| Pointing device | Touchpad |
| Products per pallet | 288 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Products per pallet | 288 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP POS USB Keyboard with Magnetic Stri...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech 920-010937 keyboard Mouse inc...
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech MX Keys S Combo
Login for pricing
|
Popular
Logitech G 920-012137 keyboard Gaming...
Login for pricing
|
Recommended
Razer RZ03-04970100-R3M1 keyboard Gami...
Login for pricing
|
Razer BlackWidow V4 75% keyboard Gamin...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FK218AA
|
920-010937
|
920-011605
|
920-012137
|
RZ03-04970100-R3M1
|
RZ03-05001700-R3M1
|
| Manufacturer |
HP
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
Razer
|
Razer
|
| Keyboard layout |
N/A
|
QWERTY
|
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wireless
|
Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired
|
| Mouse included |
N/A
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Recommended usage |
N/A
|
Office
|
Office
|
Gaming
|
Gaming
|
Gaming
|
| Device interface |
N/A
|
RF Wireless + Bluetooth
|
Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
USB
|
USB
|
| Keyboard key switch |
N/A
|
scissor key switch
|
scissor key switch
|
Mechanical key switch
|
Optical key switch
|
Mechanical key switch
|





