HP Poly Mission 415 Monaural USB Wired Headset
SKU
C01B2AA
- Keep work moving with plug-and-play USB Type-C and USB Type-A connectivity, intuitive inline controls, and easy device management via HP Poly Studio App. These headsets make getting started easy — so you can focus on your work, not your setup.
- Stay in the zone with a headset made for long, demanding days. Lightweight materials and soft ear cushions keep you comfortable through meetings, ensuring focus stays on the conversation — not your headset.
- Designed for productivity, the HP Poly Mission 415 headset keeps conversations efficient and professional. A single noise-canceling mic and super wideband audio make every word come through clearly.
- This headset is thoughtfully designed containing at least 25% post-consumer recycled plastics[2] and shipped in paper-based packaging[3].
Category: Headphones & Headsets
| SKU | C01B2AA |
|---|---|
| EAN | 0199896046411 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Easy connectivity
Keep work moving with plug-and-play USB Type-C® and USB Type-A connectivity, intuitive inline controls, and easy device management via HP Poly Studio App. These headsets make getting started easy — so you can focus on your work, not your setup.
Lightweight comfortable fit
Stay in the zone with a headset made for long, demanding days. Lightweight materials and soft ear cushions keep you comfortable through meetings, ensuring focus stays on the conversation — not your headset.
Built for focused conversations
Designed for productivity, the HP Poly Mission 415 headset keeps conversations efficient and professional. A single noise-canceling mic and super wideband audio make every word come through clearly.
Power your productivity
Stay focused and connected with dependable, consistent audio and easy USB setup. HP Poly Mission 415 headset makes every conversation clear and the day more productive.
Stay focused and connected with dependable, consistent audio and easy USB setup. HP Poly Mission 415 headset makes every conversation clear and the day more productive.
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 99 g |
| Packaging data | |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 261 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Box contents | Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter; Quick start guide; Warranty card; Product notice |
| Warranty card | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 275 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Box contents | Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter; Quick start guide; Warranty card; Product notice |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11069394_en-US-1.pdf |
| Pallet weight (imperial) | 275 kg (606.2 lbs) |
| Other features | |
| Bundled software | HP Poly Studio App |
| Compatible operating systems | Windows 11; macOS; Chrome OS™; Android™; iOS |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 43191638 |
| Warranty card | Yes |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Poly Mission 415 Monaural USB Wired...
Login for pricing
|
Logitech H540 USB Computer Headset
Login for pricing
|
Popular
Jabra GN2100 Telecoil MS
Login for pricing
|
Bestseller
Jabra Evolve 20SE UC Mono
Login for pricing
|
Recommended
Logitech G 981-001019 headphones/heads...
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech G 981-001025 headphones/heads...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C01B2AA
|
981-000482
|
2127-80-54
|
4993-829-409
|
981-001019
|
981-001025
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
LOGITECH
|
JABRA
|
JABRA
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
N/A
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
N/A
|
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Gaming
|
Gaming
|
| Product type |
N/A
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
N/A
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|





