HP Poly EncorePro 525 USB-A Stereo Headset
SKU
783R3AA
- Experience enhanced call clarity with visual and tactile cues for optimal mic boom positioning. Enjoy superior sound quality and clear conversations with our voice-optimized frequency response.
- Equip your contact center employees with durable headsets designed for all-day use. Minimize breakages and downtime, saving time and money. And ensure employee comfort and satisfaction with our premium, lightweight design.
Category: Headphones & Headsets
| SKU | 783R3AA |
|---|---|
| EAN | 0197029632906 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | Y |
Incredible call clarity
Experience enhanced call clarity with visual and tactile cues for optimal mic boom positioning. Enjoy superior sound quality and clear conversations with our voice-optimized frequency response.
Durable and comfortable
Equip your contact center employees with durable headsets designed for all-day use. Minimize breakages and downtime, saving time and money. And ensure employee comfort and satisfaction with our premium, lightweight design.
Ready, headset, go
Unleash your call center productivity with the EncorePro 500 Series headsets. Connecting your headset to your PC, from home or the office, is easy with multiple options. And with the lightweight and comfy design, your agents will stay engaged.
Unleash your call center productivity with the EncorePro 500 Series headsets. Connecting your headset to your PC, from home or the office, is easy with multiple options. And with the lightweight and comfy design, your agents will stay engaged.
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | Mexico |
| Colour name | Black |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 111 mm |
| Depth | 149 mm |
| Height | 67 mm |
| Weight | 74 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 206.5 g |
| Packaging content | |
| Box contents | Headset |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 198.2 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 96 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Technical details | |
| Box contents | Headset |
| Sustainability certificates | TCO |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11069394_en-US-1.pdf |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1969 mm |
| Other features | |
| Compatibility | Compatible with PCs via USB Type-A cable or USB Type-A/C adapter |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 43191638 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Poly EncorePro 525 USB-A Stereo Hea...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech 981-000545 headphones/headset...
Login for pricing
|
Recommended
Jabra BIZ 2300 Mono, USB, MS
Login for pricing
|
Popular
Jabra BIZ 2300 Duo, USB, UC
Login for pricing
|
Hot Product
Jabra BIZ 2300 Duo, USB, MS
Login for pricing
|
Jabra BIZ 2400 II Mono 3-1
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
783R3AA
|
981-000545
|
2393-823-109
|
2399-829-109
|
2399-823-109
|
2406-720-209
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
LOGITECH
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
JABRA
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
N/A
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
N/A
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
N/A
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
N/A
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|




