HP LaserJet 550-sheet Paper Tray
SKU
F2A72A
- Save time and improve the performance of individuals and workteams with the increased paper capacity of this 550-sheet paper tray from HP. With more sheets of available paper, users spend less time refilling paper trays.
Category: Trays & Feeders
| SKU | F2A72A |
|---|---|
| EAN | 0888793428887 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Family | LaserJet |
LaserJet 550 Sheet Paper Tray - For M506DN / M506X / E50045DW / M527DN / M527F / M527Z / E52545DN / E52545C / E50045DW / E50145DN / M507DN / M507X / M528DN / M528F / M528Z / E52645C / E52545C / E52545
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| HP segment | Enterprise, Business |
| Compatibility | HP LaserJet Enterprise M506n F2A68A; HP LaserJet Enterprise M506dn F2A69A; HP LaserJet Enterprise M506x F2A70A; HP LaserJet Enterprise M506dh F2A71A; HP LaserJet Managed M506dnm F2A66A; HP LaserJet Managed M506xm F2A67A; HP LaserJet Enterprise MFP M527dn F2A76A; HP LaserJet Enterprise MFP M527f F2A77A; HP LaserJet Enterprise Flow MFP M527c F2A81A; HP LaserJet Enterprise Flow MFP M527z F2A78A; HP LaserJet Managed MFP M527dnm F2A79A; HP LaserJet Managed Flow MFP M527cm F2A80A |
| Media formats | |
| Media types supported | Paper (bond, colour, letterhead, plain, preprinted, prepunched, recycled, rough) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 418 mm |
| Depth | 356 mm |
| Height | 130 mm |
| Weight | 5.06 kg |
| Package width | 497 mm |
| Package depth | 284 mm |
| Package height | 466 mm |
| Package weight | 8.86 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 497 mm |
| Package depth | 284 mm |
| Package height | 466 mm |
| Package weight | 8.86 kg |
| Technical details | |
| HP segment | Enterprise, Business |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 179.9 kg |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 2481 mm |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44101705 |
| Custom media sizes | A4, B5, double postcard |
| Pallet gross weight | 179.9 kg |
| Country of origin | China |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 2481 mm |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HP LaserJet 550-sheet Paper Tray
Login for pricing
|
Recommended
OKI 44575714 tray/feeder Paper tray 53...
Login for pricing
|
HP LaserJet 500-sheet Feeder
Login for pricing
|
Bestseller
Lexmark 50G0802 tray/feeder Paper tray...
Login for pricing
|
New
Lexmark 50G0850 tray/feeder 500 sheets
Login for pricing
|
Hot Product
Lexmark 29S0600 tray/feeder Paper tray...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
F2A72A
|
44575714
|
A3E47A
|
50G0802
|
50G0850
|
29S0600
|
| Manufacturer |
HP
|
OKI
|
HP
|
Lexmark
|
Lexmark
|
Lexmark
|





