HP B560 PC Mounting Bracket
SKU
763U8AA
- Give yourself more room to work with the HP B560 PC Mounting Bracket. Attach the bracket to the back of your monitor’s stand and your PC platform to the bracket--no tools needed. Plus, the added base support allows more compatibility with workstations.[1]
- Since the bracket is directly attached behind the stand, you can adjust your monitor's height adjustment, tilt, swivel, and pivot settings freely to find a comfortable position to work.
- Get the reassurance of a one-year limited warranty.[5]
Category: Mounting Kits
| SKU | 763U8AA |
|---|---|
| EAN | 0197029388063 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Simply Maximize your Desk
Give yourself more room to work with the HP B560 PC Mounting Bracket. Attach the bracket to the back of your monitor’s stand and your PC platform to the bracket--no tools needed. Plus, the added base support allows more compatibility with workstations.[1]
Free to Adjust
Since the bracket is directly attached behind the stand, you can adjust your monitor's height adjustment, tilt, swivel, and pivot settings freely to find a comfortable position to work.
Rest Easy
Get the reassurance of a one-year limited warranty.[5]
Save Space, Effortlessly
Create a compact workspace with the HP B560 PC Mounting Bracket. Attach your HP Desktop Mini PC[1] behind select E-Series G5[2], Series 5 Pro[3], or Series 7 Pro[4] monitors for a fully adjustable, space-saving solution.
Create a compact workspace with the HP B560 PC Mounting Bracket. Attach your HP Desktop Mini PC[1] behind select E-Series G5[2], Series 5 Pro[3], or Series 7 Pro[4] monitors for a fully adjustable, space-saving solution.
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| VESA mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| UNSPSC-code | 31162313 |
| HP segment | Business |
| Compatibility | Compatible with E series G5 and Series 7 Pro monitors |
| Pallet gross weight | 17 kg |
| Sustainable technologies and materials | Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 65% ITE-derived closed loop plastic; Contains ocean-bound plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| Master (outer) cases per pallet | 8 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 480 g |
| Width | 277.1 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 67.8 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 297 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 93 mm |
| Package weight | 780 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 17 kg |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP B560 PC Mounting Bracket
Login for pricing
|
Kensington SmartFit Underdesk Comfort...
Login for pricing
|
Recommended
MSI AIO Wall Mountkit III
Login for pricing
|
Popular
Shuttle PV02 - VESA mount accessory fo...
Login for pricing
|
Hot Product
Grandstream Networks GDS37X0-INWALL mo...
Login for pricing
|
New
HP B250 PC Mounting Bracket
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
763U8AA
|
60004
|
306-A612111-C22
|
PV02
|
GDS37x0-INWALL
|
8RA46AA
|
| Manufacturer |
HP
|
KENSINGTON
|
MSI
|
Shuttle
|
Grandstream Networks
|
HP
|





