HP B250 PC Mounting Bracket
SKU
8RA46AA
- Maximize your available work area with a single-footprint solution. Simply attach the bracket to the back of your monitor’s[1] stand, and your PC platform to the bracket. It’s that easy!
- Retain the comfort features of your monitor.[1] The bracket doesn’t interfere with its height adjustment, tilt, swivel or pivot settings.
- Get the reassurance of a one-year limited warranty.
Category: Mounting Kits
| SKU | 8RA46AA |
|---|---|
| EAN | 0194441689624 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Make room and keep things tidy
Maximize your available work area with a single-footprint solution. Simply attach the bracket to the back of your monitor’s[1] stand, and your PC platform to the bracket. It’s that easy!
Work comfortably
Retain the comfort features of your monitor.[1] The bracket doesn’t interfere with its height adjustment, tilt, swivel or pivot settings.
Rest easy
Get the reassurance of a one-year limited warranty.
Create a compact, efficient workspace
Customize an altogether better solution with the HP B250 PC Mounting Bracket, which lets you attach your HP Workstation, HP Desktop Mini, HP Chromebox or select HP Thin Client directly behind select HP P series Monitors.[1]
Customize an altogether better solution with the HP B250 PC Mounting Bracket, which lets you attach your HP Workstation, HP Desktop Mini, HP Chromebox or select HP Thin Client directly behind select HP P series Monitors.[1]
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| VESA mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 31162313 |
| Compatibility | The HP B250 PC Mounting Bracket is compatible with HP P27q G4 QHD Height Adjust Monitor; HP P22h G4 FHD Monitor; HP P24h G4 FHD Monitor; HP P24q G4 QHD Height Adjust Monitor; HP P27h G4 FHD Monitor |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 505 g |
| Width | 115 mm |
| Depth | 181.3 mm |
| Height | 57 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 135 mm |
| Package height | 85 mm |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP B250 PC Mounting Bracket
Login for pricing
|
Kensington SmartFit Underdesk Comfort...
Login for pricing
|
Recommended
MSI AIO Wall Mountkit III
Login for pricing
|
Popular
Shuttle PV02 - VESA mount accessory fo...
Login for pricing
|
New
HP Poly TC10 White Wall Mount
Login for pricing
|
Hot Product
Grandstream Networks GDS37X0-INWALL mo...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8RA46AA
|
60004
|
306-A612111-C22
|
PV02
|
874P5AA
|
GDS37x0-INWALL
|
| Manufacturer |
HP
|
KENSINGTON
|
MSI
|
Shuttle
|
HP Poly
|
Grandstream Networks
|





