HP 731 DesignJet Printhead
SKU
P2V27A
- The HP 731 DesignJet Printhead and Original HP Bright Office Inks are designed and tested together to produce bright colour and bold image quality for technical prints on plain papers.
- Printhead
Category: Print Heads
HP 731 DesignJet Printhead for T1700 T1700dr Printer Series Cyan Magenta Yellow Gray Photo Black Matte Black
| Performance | |
|---|---|
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Cyan, Photo black, Matte black, Magenta, Yellow, Grey |
| Country of origin | Singapore |
| Compatibility | HP DesignJet T1700 Printer series |
| Weight & dimensions | |
| Width | 28 mm |
| Depth | 143 mm |
| Height | 132 mm |
| Weight | 80 g |
| Package width | 28 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 110 g |
| Packaging data | |
| Package width | 28 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 110 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 255.7 kg |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 255.7 kg (563.7 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1318 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1218.9 x 1318 mm (40 x 48 x 51.9") |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.95 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Box contents | Printhead |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3.9 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 255.7 kg |
| UNSPSC-code | 44103110 |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 255.7 kg (563.7 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1318 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1218.9 x 1318 mm (40 x 48 x 51.9") |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP 731 DesignJet Printhead
Login for pricing
|
Popular
HP 72 Matte Black and Yellow DesignJet...
Login for pricing
|
HP 70 130-ml Magenta DesignJet Ink Car...
Login for pricing
|
Recommended
HP 70 130-ml Yellow DesignJet Ink Cart...
Login for pricing
|
Hot Product
HP 70 130-ml Blue Ink Cartridge
Login for pricing
|
New
HP 745 130-ml DesignJet Cyan Ink Cartr...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P2V27A
|
C9384A
|
C9453A
|
C9454A
|
C9458A
|
F9J97A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|





