HP 685 Comfort Dual-Mode Keyboard and Mouse Combo
- No matter the task, this tech puts your workforce in total comfort. Natural contours and mouse side grips help increase comfort. A specially designed wave shape keyboard with three adjustable angles and relaxing wrist rest puts hands at ease to elevate your workflow.
- Adapt your workspace to work for your business with features like programmable[1] shortcuts, and a 4D tilt wheel with vertical and horizontal fast scroll. Quiet typing and clicks boost focus while fast scrolling and multi-surface tracking keep you in the action.
- Be secure in knowing this dual-mode keyboard and mouse syncs to your business’ devices worry-free. Seamless Bluetooth and dependable HP Unifying Dongle protect everything you connect. Engineered for Intel EvoTM devices and multi-OS[2] compatibility for smoother, safer workflow on the fly.
- The better choice for a brighter tomorrow, the HP 685 Comfort Dual-Mode Keyboard with and Mouse are made with at least 55% post-consumer recycled materials[3]. Plus, with FSC-certified packaging, this duo was thoughtfully designed.
| SKU | 8T6L7UT |
|---|---|
| EAN | 0198122954858 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |

Made for comfort, built for success
No matter the task, this tech puts your workforce in total comfort. Natural contours and mouse side grips help increase comfort. A specially designed wave shape keyboard with three adjustable angles and relaxing wrist rest puts hands at ease to elevate your workflow.

Personal. Powerful. Unstoppable
Adapt your workspace to work for your business with features like programmable[1] shortcuts, and a 4D tilt wheel with vertical and horizontal fast scroll. Quiet typing and clicks boost focus while fast scrolling and multi-surface tracking keep you in the action.

Quite the (secure) pair
Be secure in knowing this dual-mode keyboard and mouse syncs to your business’ devices worry-free. Seamless Bluetooth® and dependable HP Unifying Dongle protect everything you connect. Engineered for Intel® Evo™ devices and multi-OS[2] compatibility for smoother, safer workflow on the fly.
The HP 685 Comfort Dual-Mode Keyboard and Mouse are a natural fit for your business. Type and click in comfort with enhanced design features. Help employees do the most with programmable shortcuts[1] and security-enhanced connections for a more effortless way to work.
| Keyboard | |
|---|---|
| Key travel distance | 2 mm |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Silent keys | Yes |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Curved |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Programmable hot keys | Yes |
| Wrist rest | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Island-style keyboard | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Country of origin | China |
| Connectivity technology | Wireless |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Keyboard keys operating life | 12 million characters |
| Multi-device support | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Curved |
| Backlight | No |
| Wrist rest | Yes |
| Island-style keyboard | Yes |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 2 |
| Keyboard battery type | AA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Mouse | |
| Form factor | Right-hand |
| Mouse included | Yes |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 2 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | At least 55% post-consumer recycled plastic (keyboard); At least 60% post-consumer recycled plastic (mouse); FSC Certified Packaging |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Compliance certificates | CB, EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), BSMI |
| Technical details | |
| Form factor | Right-hand |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Sustainable technologies and materials | At least 55% post-consumer recycled plastic (keyboard); At least 60% post-consumer recycled plastic (mouse); FSC Certified Packaging |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Compliance certificates | CB, EAC, RoHS, BIS, Federal Communications Commission (FCC), BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122954667, 198122954711 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 198122954667; (ABU) 198122954711 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122954667, 198122954711 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 198122954667; (ABU) 198122954711 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 845 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 120 x 69.1 x 42.2 mm |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 442.3 x 214.4 x 35.2 mm |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Package width | 470 mm |
| Package depth | 292 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 1.49 kg |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; ChromeOS |
| UNSPSC-code | 43211733 |
| Minimum system requirements | USB Type-A port; Bluetooth |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Pallet gross weight | 462 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 685 Comfort Dual-Mode Keyboard and...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech MK850 Performance
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech 920-010111 keyboard Office RF...
Login for pricing
|
Popular
Logitech 920-010505 keyboard Universal...
Login for pricing
|
Logitech 920-010579 keyboard Universal...
Login for pricing
|
Recommended
Logitech 920-010506 keyboard Universal...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8T6L7UT
|
920-008233
|
920-010111
|
920-010505
|
920-010579
|
920-010506
|
| Manufacturer |
HP
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
| Mouse included |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|
| Recommended usage |
Office
|
Universal
|
Office
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
Bluetooth
|
RF Wireless + Bluetooth
|
| Keyboard key switch |
N/A
|
N/A
|
Semi-mechanical key switch
|
scissor key switch
|
Mechanical key switch
|
scissor key switch
|





