HP 450 Programmable Wireless Keyboard
SKU
4R184AA
- Small adjustments make a big impact when it comes to typing accuracy. This sleek, stylish keyboard includes legs that can be adjusted by up to 6 degrees and contoured keycaps so you can strike the right key. Plus 2.0 mm travel delivers all-day comfort.
- Customize your keyboard with HP Accessory Center[1] to optimize how you work. Program 20+ keys with shortcuts so you can reduce keystrokes and work smarter in your most used apps.
- Frequent battery changes are very frustrating. They can also drain your productivity and who needs that? Problem solved with a battery life that can last up to 20 months with LEDs turned off[4].
- Responsibly designed, this keyboard helps reduce landfill waste by using post-consumer recycled materials that make up more than 60% of the plastics in the keyboard[2]. It’s all part of HP’s commitment to supporting cleaner air and waterways for a better world.
Category: Keyboards
| SKU | 4R184AA |
|---|---|
| EAN | 0196188162637 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
Sleek, Stylish & Comfortable
Small adjustments make a big impact when it comes to typing accuracy. This sleek, stylish keyboard includes legs that can be adjusted by up to 6 degrees and contoured keycaps so you can strike the right key. Plus 2.0 mm travel delivers all-day comfort.
Customize to Optimize
Customize your keyboard with HP Accessory Center[1] to optimize how you work. Program 20+ keys with shortcuts so you can reduce keystrokes and work smarter in your most used apps.
Long Battery Life
Frequent battery changes are very frustrating. They can also drain your productivity and who needs that? Problem solved with a battery life that can last up to 20 months with LEDs turned off[4].
A Keyboard Without Compromise
Now you can get everything you want in a wireless keyboard – comfort, productivity, reliability and style. Customize the functions of 20+ keys[1] to work faster and smarter. Made with sustainably-sourced materials[2], it's also easy to keep clean and sanitary[3].
Now you can get everything you want in a wireless keyboard – comfort, productivity, reliability and style. Customize the functions of 20+ keys[1] to work faster and smarter. Made with sustainably-sourced materials[2], it's also easy to keep clean and sanitary[3].
| Keyboard | |
|---|---|
| Number of hot keys | 19 |
| Device interface | RF Wireless + USB |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Hot keys | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Country of origin | China |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Certification | CE; GS; FCC; RCM; BSMI; EAC; ICES; CULus; Ukraine; India BIS; KCC; VCCI |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| LED indicators | Battery |
| Country of origin | China |
| Certification | CE; GS; FCC; RCM; BSMI; EAC; ICES; CULus; Ukraine; India BIS; KCC; VCCI |
| HP segment | Home |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| LED indicators | Battery |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| Power | |
| Power source type | Battery, USB |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Minimum system requirements | USB Type-A port |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | 60% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Compliance certificates | EAC, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Technical details | |
|---|---|
| Number of hot keys | 19 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Sustainable technologies and materials | 60% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Compliance certificates | EAC, BIS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Pallet weight (imperial) | 522.6 kg (1152.1 lbs) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196188162200 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196188162200 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 430 g |
| Keyboard weight | 430 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 428.22 x 115.47 x 18.06 mm |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 29 mm |
| Package depth | 156 mm |
| Package height | 459 mm |
| Package weight | 630 g |
| Manual | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Compatibility | Compatible with PCs with available USB-A port. |
| Width | 428.2 mm |
| Height | 18.1 mm |
| Depth | 115.5 mm |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS |
| UNSPSC-code | 43211706 |
| Minimum system requirements | USB Type-A port |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Pallet gross weight | 522.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Pallet weight (imperial) | 522.6 kg (1152.1 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP 450 Programmable Wireless Keyboard
Login for pricing
|
Popular
Logitech 920-006491 keyboard Mouse inc...
Login for pricing
|
Hot Product
Logitech 920-007165 keyboard TV RF Wir...
Login for pricing
|
Logitech 920-008028 keyboard Universal...
Login for pricing
|
Bestseller
Logitech MK540 Advanced
Login for pricing
|
Recommended
Logitech Slim Wireless Combo MK470
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4R184AA
|
920-006491
|
920-007165
|
920-008028
|
920-008682
|
920-009182
|
| Manufacturer |
HP
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
LOGITECH
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
| Mouse included |
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
N/A
|
N/A
|
TV
|
Universal
|
Office
|
Office
|
| Device interface |
RF Wireless + USB
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
| Keyboard key switch |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
scissor key switch
|





