Heckler Design H804-BG TV mount accessory
SKU
H804-BG
Category: TV Mount Accessories
| SKU | H804-BG |
|---|---|
| EAN | 0757350576760 |
| Manufacturer | Heckler |
| Availability | Y |
Designed to work together.
With Controller Mount added to your Heckler AV Wall Structure, you’ve built a complete, and flexible video meeting system. The kit is designed to mount in front of your pre-existing wall outlets to create a clean look and to eliminate the need to call an electrician. Ever element of the kit works in harmony to empower your video meeting system deployments.
For Logitech Tap or Neat Pad
Compatible with Logitech Tap, Logitech Tap IP, or Neat Pad.
Tool-less assembly
Quickly and easily fasten your controller and mount it to Heckler AV Wall with no tools. Choose to mount the controller to the left or right side of Heckler AV Wall, whatever works best for each meeting space.
With Controller Mount added to your Heckler AV Wall Structure, you’ve built a complete, and flexible video meeting system. The kit is designed to mount in front of your pre-existing wall outlets to create a clean look and to eliminate the need to call an electrician. Ever element of the kit works in harmony to empower your video meeting system deployments.
For Logitech Tap or Neat Pad
Compatible with Logitech Tap, Logitech Tap IP, or Neat Pad.
Tool-less assembly
Quickly and easily fasten your controller and mount it to Heckler AV Wall with no tools. Choose to mount the controller to the left or right side of Heckler AV Wall, whatever works best for each meeting space.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Device plate |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Desk |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Compatibility | Logitech Tap Logitech Tap IP Neat Pad |
| Technical details | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 154 mm |
| Depth | 115 mm |
| Height | 28 mm |
| Weight | 700 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Heckler Design H804-BG TV mount access...
Login for pricing
|
Atdec AWM-P40G
Login for pricing
|
|---|---|---|
| SKU |
H804-BG
|
AWM-P40G-S
|
| Manufacturer |
Heckler
|
ATDEC
|
| Product type |
Device plate
|
Column
|

