Heckler Design H757-BG holder Passive holder Tablet/UMPC Grey
SKU
H757-BG
Category: Holders
| SKU | H757-BG |
|---|---|
| EAN | 0757350577088 |
| Manufacturer | Heckler |
| Availability | Y |
With its support for USB-C, external keyboards, mice, trackpads, and more, iPad 10th Generation can be deployed throughout your organization as a fully-functional computer, ideal for hundreds of point-of-service use cases. With our latest VESA Mount and your favorite display arm, you can create secure, good-looking, and reliable points of interaction and productivity throughout your enterprise.
Eye to Eye.
With VESA Mount and a display arm, you can position your iPad's screen far above your point-of-service countertops, directly at a comfortable eye-line for all employees. You can securely share the iPad with customers across the countertop to obtain signatures and photos.
Secured. Not enclosed.
Tucked neatly out-of-sight behind the sculpted front bezel, your buttons, speakers, and microphones remain unblocked and functional. Need to create a public kiosk? Use the Guided Access feature built into iPadOS to restrict button functionality for your administrators. VESA Mount's design also includes a steel tab to reduce access to the USB-C cable and Kensington Security Slots for tethering VESA Mount directly to mobile objects.
Front and center.
iPad 10th Generation's perfectly positioned, Center Stage-enabled front camera, stereo speakers, and front-facing microphone make it an ideal and affordable video meeting device. Enhance your office's smallest meeting rooms with a dedicated video meeting portal with VESA Mount and your favorite display arm.
Eye to Eye.
With VESA Mount and a display arm, you can position your iPad's screen far above your point-of-service countertops, directly at a comfortable eye-line for all employees. You can securely share the iPad with customers across the countertop to obtain signatures and photos.
Secured. Not enclosed.
Tucked neatly out-of-sight behind the sculpted front bezel, your buttons, speakers, and microphones remain unblocked and functional. Need to create a public kiosk? Use the Guided Access feature built into iPadOS to restrict button functionality for your administrators. VESA Mount's design also includes a steel tab to reduce access to the USB-C cable and Kensington Security Slots for tethering VESA Mount directly to mobile objects.
Front and center.
iPad 10th Generation's perfectly positioned, Center Stage-enabled front camera, stereo speakers, and front-facing microphone make it an ideal and affordable video meeting device. Enhance your office's smallest meeting rooms with a dedicated video meeting portal with VESA Mount and your favorite display arm.
| Design | |
|---|---|
| Device mount type | Screw mount |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Grey |
| Material | Steel |
| Compatibility | iPad 10th |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 284 mm |
| Depth | 19 mm |
| Height | 215 mm |
| Weight | 870 g |
| Packaging data | |
| Package width | 290 mm |
| Package depth | 221 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package weight | 1.1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Heckler Design H757-BG holder Passive...
Login for pricing
|
Aavara CAH01 holder Camera Silver
Login for pricing
|
|---|---|---|
| SKU |
H757-BG
|
CAH01
|
| Manufacturer |
Heckler
|
Aavara
|
| Product colour |
Grey
|
Silver
|
| Proper use |
Indoor
|
Shopping trolley
|
| Mobile device type |
Tablet/UMPC
|
Camera
|

